Jeżeli czujesz, że Twoje samopoczucie w ostatnim czasie uległo pogorszeniu, warto udać się do psychologa. Terapia może przybrać postać spotkań stacjonarnych, jak i zdalnych – wyjaśniamy, jakie korzyści i wyzwania płyną z obu rodzajów.

Terapia stacjonarna – standardowa forma terapii

Najczęściej wybieraną, ale nie jedyną formą spotkań z psychologiem jest terapia stacjonarna. Odbywa się w komfortowym gabinecie i w przyjaznej atmosferze. Specjalista dokłada wszelkich starań, aby pacjent poczuł się bezpiecznie w otoczeniu, w którym odbywa się wizyta. Między terapeutą a osobą korzystającą z terapii wytwarza się wówczas więź oparta na zaufaniu oraz poczuciu bezpieczeństwa, co ułatwia pacjentowi otworzenie się. Relacja zbudowana jest zarówno na komunikacji werbalnej, jak i odczytywaniu znaków niewerbalnych, które często okazywane są nieświadomie. 

Częstym problemem okazują się jednak trudności związane z dojazdem. Pomoc psychologiczna nie jest świadczona w każdym mieście, a wielu osobom brakuje czasu na jeżdżenie do gabinetu specjalisty. Dodatkowo forma stacjonarna terapii może być dla niektórych niemożliwa ze względu na ograniczenia ruchowe. Wówczas dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na wizytę on-line.

Co wyróżnia terapię on-line?

Konsultacje psychologiczne on-line to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą lub nie mają czasu na wizyty stacjonarne, a także osób chcących pozostać anonimowymi. Forma zdalna pozwala na spotkanie bez wychodzenia z domu. Profesjonalnych psychologów, którzy zatroszczą się o Ciebie i zapewnią Ci komfortowe warunki, znajdziesz w Poradni Harmonia (https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/). Dzięki temu wizyta może odbywać się w znanym, bezpiecznym, domowym zaciszu, co daje pacjentowi poczucie komfortu. To również świetna opcja dla osób, które często podróżują. Warto zaznaczyć, że metody, z których korzysta psycholog oraz przebieg i skuteczność terapii on-line są takie same, jak w przypadku terapii stacjonarnej. Pamiętaj jednak, aby wybrać odpowiedniego i wykwalifikowanego specjalistę.

Zarówno terapia on-line, jak i terapia stacjonarna to najskuteczniejszy sposób na poradzenie sobie z trudnościami natury psychicznej. W rzeczywistości wybór formy zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i możliwości. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i daj sobie pomóc!