Najczęściej oznaczenia wykonane są w formie kodów kreskowych 1D lub 2D. Do czego zatem służą wykorzystywane przez producentów i dystrybutorów metody identyfikacji?

Konieczność identyfikacji

W Unii Europejskiej istnieje konieczność oznaczania partii produkcyjnych. Odnosi się to jednak do ściśle określonych branż, m.in. farmaceutycznej, kosmetycznej i żywnościowej. Według nowych regulacji, obowiązek tzw. traceability będzie odnosił się także do przemysłu tytoniowego (Regulacja unijna TPD). Przedsiębiorcy są zobligowani do sporządzania i archiwizowania wszystkich danych, które w jakikolwiek sposób mogą posłużyć do identyfikacji konkretnego produktu tytoniowego.

Zalety traceability

Jakie zalety niesie za sobą zastosowanie systemu Track & Trace w produkcji i dystrybucji? Przede wszystkim jest to dobre rozwiązanie dla całościowego procesu wytwarzania dóbr i późniejszego ich obrotu. W momencie, gdy zauważymy jakikolwiek defekt w produkcie z danej serii, możemy automatycznie prześledzić w całości drogę jego powstawania i szybko wprowadzić niezbędne poprawki.

Zastosowanie systemu traceability przydaje się także w innych branżach, między innymi Automotive. W przypadku tej branży można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, jeśli na wczesnym etapie produkcji jesteśmy w stanie zlokalizować problem i go naprawić, a także zabezpieczyć się przed jego występowaniem w przyszłych procesach.

Problemy związane z traceability

Obowiązek wprowadzenia systemu traceability może sprawić problemy dla nieprzygotowanych przedsiębiorców. Niezbędne jest stworzenie oznaczeń w postaci kodów kreskowych, a także kompleksowego rozwiązania do odczytu i magazynowania danych. Trzeba zatem zadbać o to, aby wszystkie zbierane informacje na temat produktu były kompletne i łatwo dostępne. W przemysłach, gdzie traceability jest wymagane, dokładne ramy czasowe dostępności danych nie są ugruntowane, ale stosuje się okres ok. 5 lat od daty produkcji.

HIT-Kody Kreskowe- Twój ekspert w tematyce Traceability

Poznański integrator systemów automatycznej identyfikacji HIT-Kody Kreskowe już od ponad 20 lat wspiera lokalnych i globalnych przedsiębiorców i zmaganiach z tematami śledzenia towarów i osób. HKK to zatrudniająca blisko 100 osób organizacja specjalizująca się we wdrażaniu systemów opartych na kodach kreskowych i kodach dwuwymiarowych (kody 2D).