Niskie temperatury w zimie powodują, że konieczne jest stosowanie jednego z wielu dostępnych na rynku systemów grzewczych. Najczęściej wybierane jest tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe, lecz na rynku coraz śmielej poczyna sobie ogrzewanie na podczerwień. Na czym ono polega i czy faktycznie warto je wybrać zamiast tradycyjnego, opartego na grzejnikach?

Na czym polega ogrzewanie na podczerwień?

Choć ogrzewanie domu kojarzy nam się z grzejnikami i emitowanym przez nie ciepłem, to ogrzewanie może być realizowane w sposób zupełnie inny. A co gdyby wyobrazić sobie wersje ogrzewania, które zamiast podnoszenia temperatury powietrza, powoduje emitowanie go z ciała, mebli, sprzętu czy też ze ścian? Tak właśnie działa ogrzewanie podczerwone.

Energia podczerwona potrafi się odbijać, załamywać, wnikać i przenikać najróżniejsze przedmioty, w tym ludzi. Dzięki takiej jej zdolności możliwe jest pominięcie powietrza jako nośnika ciepła i wpływanie bezpośrednio na ciała. Co to daje?

W czym lepsze jest ogrzewanie podczerwone?

Ogrzewanie elektryczne, działające na zasadzie fal podczerwonych, posiada ogromną ilość zalet, dzięki którym jest to technologia znacznie lepsza niż tradycyjne ogrzewanie powietrza. Jak jednak wyglądają szczegóły?

Tradycyjne ogrzewanie przy pomocy grzejników ogrzewa powietrze, które z kolei ogrzewa ciało. Jak jednak wiadomo, powietrze to nie jednolita struktura, dlatego też nagrzewa się nierównomiernie. Najczęściej jest ono o wiele zimniejsze przy podłodze niż przy suficie. Powoduje to powstawanie bardzo często nieprzyjemnego zjawiska, gdy posiada się rozgrzaną od gorąca głowę, a zimne stopy.

Przy pomocy ogrzewania na podczerwień ciepło uzyskuje się zupełnie inaczej. Zamiast pośrednika w postaci powietrza, ciepło emitowane jest bezpośrednio z ciała i na ciało. Dzięki temu uczucie ciepła jest bardzo równomierne i co najważniejsze, niezwykle przyjemne. Porównać je można ze wyjściem z zimnego cienia, na ciepłe promienie słońca.

Nie można również zapominać o tym, że jest to ogrzewanie znacznie tańsze w eksploatacji, co wpływa rzecz jasna na wysokość rachunków, które jak wiadomo, w przypadku tradycyjnego ogrzewania nie należą do najtańszych.

Jak więc widać, tradycyjne ogrzewanie prędzej czy później odejdzie do przeszłości, jak przedtem ogrzewanie przy pomocy kominka. Nowoczesne, skuteczne, a przy tym wygodniejsze i ekonomiczniejsze ogrzewanie podczerwone, już niedługo stanie się standardem w wielu domach.