W związku ze sporym ruchem drogowym, nieodpowiedzialnymi zachowaniami czy po prostu niefortunnym zbiegiem okoliczności, bardzo często dochodzi do kolizji bądź wypadków drogowych. Nic więc dziwnego, że ubezpieczenia komunikacyjne cieszą się tak ogromną popularnością. Co warto o nich wiedzieć?

Ubezpieczenia komunikacyjne - czy muszę z nich skorzystać, posiadając własny samochód?

Na samym początku warto wspomnieć, że ubezpieczenia komunikacyjne są zaliczane do segmentu ubezpieczeń majątkowych działu II. Wśród szerokiej definicji ubezpieczeń komunikacyjnych wyróżnić możemy:

- OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,

- AC, czyli autocasco,

- NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,

- ubezpieczenie assistance.

Z wszystkich wymienionych jedynie OC należy do ubezpieczenia obowiązkowego, które musi posiadać każdy właściciel swojego pojazdu mechanicznego. Pozostałe rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych są dobrowolne i ich posiadanie zależy tylko od indywidualnych preferencji i upodobań właściciela pojazdu. Coraz więcej osób decyduje się na rozszerzoną wersję ubezpieczenia, które chronią przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń, zarówno wynikającymi z naszej winy, jak również z winy innych uczestników ruchu drogowego.

Jak wybrać najlepszą opcję ubezpieczenia komunikacyjnego?

Na rynku ubezpieczeń funkcjonuje bardzo duża ilość towarzystw ubezpieczeniowych prześcigających się w ofertach dla swoich klientów. Żeby jednak wybrać najlepsze dostępne rozwiązanie, zapoznaj się z ofertami ubezpieczeń komunikacyjnych wielu firm. Bazowanie tylko na jednej przedstawionej ofercie nie jest najlepszą opcją. 

Co bardzo ciekawe, rozbieżności ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych mogą wynosić od kilkudziesięciu aż do kilkuset złotych. Dlatego właśnie tak ważnym jest przejrzenie co najmniej kilku aktualnych ofert. W tym celu bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z porównywarek internetowych. Wystarczy tylko podać dane naszego auta, takie jak m.in.: marka, rok produkcji, pojemność silnika, a porównywarka przedstawi nam wiele ofert różnych firm.

Ubezpieczenia komunikacyjne są jedynymi z najbardziej powszechnych. Każdy, prowadząc swój samochód, pragnie mieć spokojną głowę, że w razie jakiejkolwiek kolizji czy wypadku drogowego posiada odpowiednie zabezpieczenie finansowe.