Urządzenia do podsłuchu pełnią niezwykle ważną rolę w prowadzeniu własnego śledztwa czy działaniach prewencyjnych. Profesjonalizm sprzętu powinien iść w parze z umiejętnościami i doświadczeniem obsługującego. Z tego względu wybraliśmy do porównania trzy podsłuchy z najwyższej półki, które pochodzą od jednego producenta. Jak się sprawdzają w praktyce?

Profesjonalizm w korzystnej cenie

Nie sztuką jest znaleźć skuteczny sprzęt, który kosztuje majątek. Najlepiej odszukać taki, którego jakość idzie w parze z wysoką kulturą pracy. Z tego względu w zestawieniu mamy dwa nadajniki od jednego producenta – ALFA 5KA PRO oraz ALFA 5KD PRO.

Zacznijmy od 5KA PRO. To skuteczny sprzęt, niewielkich rozmiarów. Do działania potrzebuje dodatkowego odbiornika (można kupić w zestawie). Jego zasięg dochodzi do nawet 1500 metrów w terenie otwartym, czyniąc go bardzo wszechstronnym. Jest niewiele większy od zasilającej go baterii, dzięki czemu nie powinieneś mieć problemów z jego ukryciem (np. w samochodzie czy biurze).

Jedną z największych zalet 5KA PRO jest jego elastyczność. To użytkownik wpływa na jakość odsłuchu oraz zasilanie, stosując korzystne dla siebie zasilanie czy odbiornik. Moduł zasilający sprawia natomiast, że nawet przy prawie rozładowanej baterii, dalej masz dostęp do czystych i bardzo wyraźnych materiałów dźwiękowych.

Jeżeli chodzi o techniczne kwestie, to nadajnik posiada mikrofon zbierający dźwięki z odległości do 15 metrów. System Automatycznej Regulacji Wzmocnienia jest w stanie tak wyregulować parametry, aby słyszalny był nawet szept, a głośne dźwięki przesyłane są bez przesterów. Stabilizacja kwarcowa oraz podwójna modulacja dbają z kolei o brak zakłóceń i utrzymuje raz ustawioną częstotliwość, nawet przy przenoszeniu nadajnika. Ogromną zaletą jest czas pracy – ten na jednej baterii potrafi osiągnąć nawet 28 dni!

urządzenia podsłuchowe

Niewielki nadajnik 5KA PRO z odbiornikiem i źródło zasilania (fot. Materiały własne)

Minimalne gabaryty sprawiają, że to idealne urządzenie do zastosowań detektywistycznych, zapewniając anonimowość i bezpieczeństwo. Nawet znalezienie nadajnika nie jest w stanie nakierować na osobę podsłuchującą. Przesłane z kolei wcześniej materiały pozostaną już w Twojej dyspozycji, bo nie musisz ich fizycznie zgrywać z urządzenia. Sprzęt może służyć Ci też w prywatnych zastosowaniach – np. jako elektroniczna niania dla dziecka.

Pamiętaj, że na parametry pracy nadajnika wpływasz stosując zewnętrzne akcesoria. Przy korzystaniu z baterii litowej 3,6V zwiększasz zasięg (ale ograniczając czas działania do 7 dni), natomiast zostając przy tradycyjnej baterii AA (1,5V) dajesz źródło energii na 28 dni (zmniejszając zasięg do 200 metrów)

Opcja na długi dystans – 5KD PRO

Czym różni się w takim razie 5KD PRO? Sprzęt ten ma trochę mniejszy zasięg (do 1100 metrów) oraz większe rozmiary ze względu na zastosowanie zasilania z dwóch baterii. Specjalna zapinka pozwala jednak zastosować stałe źródło zasilania, dzięki czemu podłożona raz pluskwa będzie działała bez ograniczeń czasowych. Podobnie jak w przypadku 5KA PRO, moduł zasilający zapewnia świetne nagrania nawet przy prawie rozładowanym zasilaniu zewnętrznym.

Sprzęt ten również posiada bardzo czuły mikrofon (15 metrów) i systemy wsparcia mocy i jakości dźwięku. Na jednym zestawie baterii sprzęt działa z kolei 15 dni. Możemy się więc zastanawiać – gdzie jest jego przewaga, skoro ma delikatnie słabsze parametry?

Na wspomnianej już możliwości podpięcia stałego źródła energii. Montując urządzenie w zegarze czy w innym sprzęcie elektronicznym nadajnik może działać bez przerwy, dając Ci dostęp do nieograniczonej ilości materiałów. To sprzęt dla długodystansowców, którzy przewidują długi czas trwania śledztwa. Urządzenie może być świetnym sposobem zbierania materiałów w tzw. sprawach o zdradę, gdzie do końca nie możemy przewidzieć czasu spotkań obserwowanego obiektu.

Jeden zestaw do wykorzystania – Alfa 5KL z odbiornikiem

Jak zaznaczyliśmy, powyższe dwa urządzenia to nadajniki, do których trzeba dokupić zewnętrzny odbiornik. W przypadku Alfa 5KL użytkownik otrzymuje już gotowy i skonfigurowany zestaw pluskwy i sprzętu do odbioru materiałów, bez potrzeby szukania zewnętrznych urządzeń. Czym charakteryzuje się 5KL?

Kwarcowy nadajnik potrafi działać niezwykle długo na jednym zestawie baterii. Producent wskazuje na nawet 35 dni ciągłego działania (przy zastosowaniu zewnętrznej baterii litowej, zgodnie ze specyfikacją)! Zaletą nadajnika jest też zasięg, który potrafi osiągnąć 1500 metrów. Mniejsza niż w przypadku poprzednich, sprawdzanych sprzętów jest czułość mikrofonu – ta osiąga 12 metrów. Pamiętaj jednak, że 5KL również posiada moduły wzmacniające dźwięk, a także potencjometr do regulowania mikrofonu. Dobre zasięgi i świetna jakość przesyłanych do odbiornika materiałów to największe zalety 5KL.

Ze względu na dodawany odbiornik BA-R5, sprzęt sprawdzi się w zastosowaniach domowych (jako niania elektroniczna), ale również w asortymencie prywatnego detektywa, który prowadzi śledztwa na zlecenie swoich klientów. Wszechstronność na pewno jest argumentem za zakupem tego urządzenia.

podsłuch

5KL w zestawie z odbiornikiem (fot. Materiały własne)

Jak widzisz, każde z urządzeń ma różne zastosowanie i parametry. Łączy je na pewno profesjonalizm, bardzo atrakcyjna cena i czysta jakość zbieranego dźwięku. Dzięki temu niezależnie który z modeli wybierzesz, z pewnością będziesz zadowolony z uzyskanych rezultatów.