Serwery VPS reklamowane są jako rozwiązanie niemalże uniwersalne – z jednej strony są tańsze od rozwiązań dedykowanych i zapewniają podobną funkcjonalność, a z drugiej są wyraźnie wydajniejsze od hostingu współdzielonego i dają więcej możliwości dostosowania do swoich potrzeb.
 

Kto skorzysta z serwera VPS?

Większość firm oferujących usługi serwerowe swoją ofertę zaczyna od ukazania niskich cen serwerów współdzielonych, tzw. hostingu. I choć rzeczywiście są to atrakcyjne cenowo rozwiązania, to współdzielenie zasobów jednego urządzenia z nawet kilkudziesięcioma użytkownikami ma sporo wad i nie sprawdza się w przypadku nawet nieco bardziej zaawansowanego wykorzystania. Nic zatem dziwnego, że wiele osób dość szybko dochodzi do przekonania, że potrzebne im wydajniejsze rozwiązanie. I właśnie tu pojawia się miejsce dla VPS’a. Bardzo często na właśnie taką opcję decydują się właściciele niewielkich i średnich sklepów internetowych, posiadacze większych blogów w sieci, czy firmowych stron, które muszą działać szybko i wydajnie i które odwiedzane są przez tysiące osób. Dlaczego to właśnie serwer VPS może być najlepszą opcją?

 

Jakie są zalety VPS’a?

 

VPS to prywatny serwer wirtualny – w istocie jest to wydzielony klaster na fizycznym serwerze, w którym zainstalowany jest oddzielny system operacyjny z własnym systemem plików, aplikacjami czy alokacją zasobów. Pozwala Ci to na przejęcie pełnej kontroli nad wirtualnym serwerem – w obsłudze nie różni się dzięki temu znacząco od dedykowanego serwera. W odróżnieniu od serwerów współdzielonych możesz liczyć na większe uprawnienia (jesteś administratorem) i masz dowolność w instalowaniu i usuwaniu oprogramowania i składowych systemu. Przydzielone Ci zasoby są „sztywne”, co znaczy, że niezależnie od wykorzystania przestrzeni dyskowej, procesów procesora, pamięci RAM czy łącza internetowego działanie Twojego serwera będzie na niezmiennym poziomie – i to znacznie wyższym niż można by liczyć w serwerze współdzielonym.

 

Niektóre serwery VPS oferują naprawdę pokaźną ilość miejsca na dane, nielimitowany przesył danych czy wydzielony rdzeń lub wątek procesora. Pozwala to na wykorzystanie ich do nawet sporych komercyjnych projektów i na wykorzystanie na kilka sposobów symultanicznie – np. do prowadzenia sklepu internetowego, bloga i serwera pocztowego.

 

Wielu usługodawców instaluje również udogodnienia w postaci panelu administracyjnego, który ułatwia wykonywanie najważniejszych zadań z jego poziomu – np. dobry tani hosting od AZ.pl udostępnia swoim użytkownikom intuicyjny i łatwy w obsłudze panel Plesk, który pozwala na automatyczny backup, implementację zmian, wspiera wiele środowisk deweloperskich – a całość jest zarządzana poprzez atrakcyjny interfejs. Dostępnych jest kilka pakietów, dzięki którym każdy z użytkowników znajdzie rozwiązane skrojone na miarę swoich możliwości.

 

Czy to rozwiązanie dla Ciebie?

 

Czy więc powinieneś zdecydować się na serwer VPS? To jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań na rynku – choć w tej branży rozwiązania, które odpowiedzą na potrzeby każdego, nie istnieją. Decydując się na VPS, zyskasz wyższą stabilność i wydajność w porównaniu do hostingu, a także będziesz w o wiele większym stopniu kształtować zainstalowane oprogramowanie. Z drugiej jednak strony nadal współdzielisz IP z innymi użytkownikami i nie masz w 100% dowolności w instalowaniu systemu operacyjnego i jego modyfikacji. A właśnie to może zaoferować Ci serwer dedykowany. VPS nie jest najtańszym rozwiązaniem na rynku, dlatego przed jego wyborem warto dobrze się zastanowić, czy rzeczywiście będziesz korzystać z jego zalet i wydajności – choć potrafi być wielokrotnie tańszy od serwera dedykowanego, których ceny liczone są w setkach złotych miesięcznie. Bez wątpienia VPS to bardzo użyteczne narzędzie, które odpowiednio dobrane i dopasowane może idealnie trafiać w potrzeby przedsiębiorcy, blogera lub osoby prowadzącej średniej wielkości sklep internetowy. Właśnie do takich osób jest on kierowany.