Nowe odmiany mają charakteryzować się specjalnymi cechami oraz właściwościami, w zależności od sposobu ich przeznaczenia i użytkowania. Przed hodowcami więc stoi niemałe wyzwanie, któremu muszą sprostać. W jaki sposób tworzą nowe odmiany roślin? Podpowiadamy.

Czy potrzebujemy nowych odmian roślin?

Rolnikom zależy głównie na tym, aby stale zwiększać efektywność produkcji oraz uzyskiwać większe plony. Jakiś czas temu głównym czynnikiem, który wpływał na intensywność produkcji w rolnictwie, było stosowanie nowych maszyn, nawozów, a czasami i środków chemicznych, które urozmaicały i poprawiały proces powstawania roślin.

Z biegiem czasu wszystko uległo zmianie. Stopniowo zaczęto odchodzić od przestarzałych rozwiązań, a mimo to doszło do wzrostu efektywności pracy rolników i efektów z tym związanych. Wszystko to zawdzięczać możemy postępowi biologicznemu, który pozwolił na tworzenie coraz to nowszych odmian roślin. Kłącza te nie są tylko bardziej wydajne, ale również lepiej dostosowane do lokalnych warunków i środowiska klimatu.

Obecny rynek oferuje nam wiele gatunków, które zawierają w sobie różne odmiany znacząco się od siebie różniące. Wiele z nich jest bardziej odpornych na choroby, zabezpieczenie przed zimą oraz co najważniejsze, lepiej wykształconych do znoszenia okresów suszy.

W jaki sposób hoduje się nowe odmiany roślin?

Jeśli zależy nam na kwalifikowanym materiale siewnym, to warto wybierać jako dostawców, firmy, które produkcją zajmują się kilka lat i posiadają w tej dziedzinie doświadczenie. Warto również sprawdzać rekomendacje innych klientów oraz opinie, które mogą być kluczowe przy wybieraniu odpowiedniego dostawcy.

Nie zapominajmy o tym, że liczy się również jakość ziemi uprawnej. W procesie hodowli nowych odmian roślin warto postawić przede wszystkim na najwyższą jakość produktu finalnego. Dlatego też warto wybierać firmy, które produkcją zajmują się na swoich gruntach rolnych. Dzięki temu mamy pewność, że hodowca ma pełną kontrolę nad prowadzeniem plantacji, między innymi dzięki odpowiednio dobranym zabiegom ochronnym oraz stosowaniu selekcji negatywnej.

Jeśli poszukujemy sprawdzonych dostawców, to zwróćmy uwagę na to, czy ich programy zakładają sprzedaż nasion kwalifikowanych o podwyższonych parametrach siewnych.

Więcej o produkcji nasion dowiesz się na https://www.agrol-szymanski.pl/produkcja-nasion--material-siewny.html