Praca w dużej korporacji może być kusząca, szczególnie, że tego typu zawody są promowane w telewizji, w serialach i filmach, uchodzą one bowiem za synonim zaradności, luksusu, dobrych zarobków i wysokiej pozycji społecznej. Jeśli przejrzymy opinie o pracodawcach to spostrzeżemy, że do dużych firm możemy zaliczyć na przykład te z branży telekomunikacyjnej jak T-mobile, ale również branże e-commerce jak wciąż rozwijające się Allegro. Innym segmentem będą ciekawe prace w dużych sieciowych drogeriach, tutaj przywołajmy pozytywne wypowiedzi pracowników Hebe i Rossmanna. Ale bynajmniej opinie pracowników w tej kwestii choć są bardzo ważne, to nie zawsze ujawnią nam wszystkie wady i zalety pracy w dużym przedsiębiorstwie, a możecie nam wierzyć, że i jednych i drugich jest całkiem sporo.

Stabilna i pewna praca główną zaletą pracy w dużej firmie

Przechodząc do sedna możemy jasno powiedzieć, że zalet pracy w dużej formie jest więcej niż wad. Nikogo to nie powinno dziwić. Duże korporacje mają więcej środków na rozwój pracowników, na premie. Pracownicy posiadają stabilne umowy, czują się bezpiecznie a także lubią atmosferę pracy w dużym zespole. Poniżej przedstawiamy główne zalety pracy w firmie powyżej dziewięciu pracowników.

  • Możliwość poznania ciekawych ludzi: To nieodzowna zaleta pracy w dużej korporacji czy fabryce. Mamy tutaj możliwość nawiązania nowych znajomości a nawet przyjaźni. Nawiązywanie relacji z innymi pracownikami ułatwia szczególnie tak zwany open office, czyli otwarta przestrzeń pracy.
  • Wysokie zarobki: Główną zaletą pracy w dużej firmie są nieproporcjonalnie wyższe zarobki. Nawet jeśli na początku nasza wypłata będzie przeciętna, to każda firma posiada procedury i specjalne widełki zarobków, według których awans na wyższe stanowisko wiąże się z podniesieniem pensji i premią. Mniejsze firmy nie są tak zorganizowane i często premie czy awanse przyznawane są po prostu uznaniowo.
  • Ciekawa ścieżka kariery: Duża firma posiada szczegółowo opracowane ścieżki kariery dla swoich pracowników, od szeregowych stanowisk aż po kierownicze posady. Są to dobrze zaplanowane drogi rozwoju i każdy pracownik ma szansę rozwijać swoje umiejętności i wybrać dla siebie najlepszą ścieżkę kariery w dużej firmie.
  • Praca w międzynarodowym środowisku: W dużej korporacji obracamy się w środowisku ludzi nieraz z całego świata. To świetna okazja, żeby podszkolić język obcy oraz brylować w międzynarodowym towarzystwie. Jak mówią opinie o pracownikach wielkich przedsiębiorstw, to ludzie potrafiący się odnaleźć w każdej sytuacji.
  • Premie, bonusy i benefity: Najbardziej pozytywną cechą pracy w dużej firmie są również duże premie świąteczne, nagrody roczne, nagrody za spełnienie celu rocznego i tak dalej. W małej firmie nie możemy liczyć na tyle benefitów z prostej przyczyny, mniejsze przedsiębiorstwo nie posiada takiego budżetu.

Anonimowość i wykluczenie główną wadą pracy w dużej firmie

Przyjrzeliśmy się już zaletom pracy w dużych firmach, czas teraz przejść do wad. Nie jest ich dużo, jednak warto o nich wspomnieć.  Pracownicy dużych zakładów pracy, możemy przytoczyć przykład firmy Volkswagen lub Amazon, mogą czuć się trybikiem w dużej korporacyjnej machinie oraz mieć trudności, żeby odnaleźć się w różnorodnym i międzynarodowym środowisku. Praca w dużym skupisku ludzkim wiąże się z wieloma stresującymi sytuacjami, szczególnie trudnymi dla introwertyków. Pomimo wad, warto szukać pracy dużej firmie, gdyż zdecydowanie są to bardziej solidni pracodawcy, którzy dbają lepiej o pracowników i oferują im wyższe zarobki.