Ale jaki zestaw cech sprawia, że dywan można sklasyfikować do tej kategorii? Bardzo trudno jest nakreślić pełną definicje, która by w pełni oddałaby, czym jest dywan ekskluzywny. Jednak parę faktów jest pewnych.

Według znawców dziedziny cechą charakterystyczną takiego dywanu jest to, że jest na swój sposób niepowtarzalny i wyraża to swoim stylem oraz unikatowym wzornictwem, z dbałością o szczegóły. Ponieważ dywany takie są tkane ręcznie przez fachowców, przy użyciu dużej różnorodności kolorów, skutkuje to większą dbałością o szczegół i precyzyjnym wykonaniem.

Szczególną kategorię ekskluzywnych dywanów wełnianych pełnią dywany orientalne. Mamy tu na myśli te pochodzące z Azji a dokładniej z Indii, Pakistanu czy Turcji. Wzornictwo przewijające się w tych rejonach świta jest często inspirowane lokalną kulturą i zwyczajami. Będzie ono też bardziej wyraziste i detaliczne, ponieważ przy ręcznym tkaniu dywanów osiąga się wyższą gęstość materiału.

Ekskluzywne dywany wełniane są tkane ręcznie z runem plecionym na osnowie. Proces ten ma miejsce w warsztacie i jest wykonywany przez doświadczonego i profesjonalnego rzemieślnika. Kryje się za tym niewiarygodna liczba godzin pracy. Używane do tego celu narzędzia pomagają wyeliminować ryzyko uszkodzenia dywanu podczas jego wytwarzania. Oczywiście podobne dywany, choć o nieco niższej jakości, powstają także w obozowiskach koczowniczych czy w domach prywatnych. Nie bez znaczenia jest także jakość materiału, która powinna być bezsprzecznie wysoka, natomiast gęstość tkania powinna wynosić przynajmniej 600.000 węzłów na metr kwadratowy.

 

Zdjęcie pochodzi ze strony: Kochamydywany - dywany wełniane

 

Naturalnie, nie tylko sam warsztat pracy, ale też każdy region produkcji dywanu będzie zaznaczał swoją specyfikę. Większość placówek, w których wytwarza się ekskluzywne dywany, znajduje się w Iranie, czyli dawnej Persji, ale także w Turcji – głównie w Anatolii.

Jednym z przykładów takiego dywanu jest orientalny, ręcznie tkany Gabbeh. Spełnia on wymagania dotyczące zarówno materiału wysokiej jakości i tradycyjnych sposobów wytwarzana. Ma gęste, sprężyste runo. Posiada dużą ilość przeplecionych wątków i wysokie runa, poprzez co są jednocześnie miękkie i bardzo trwałe, a co za tym idzie - zapewniają komfort. Prezentują najwyższą jakość w swojej klasie.

Wełniane dywany ekskluzywne stanowią bardzo prestiżowe dobro, ponieważ ręcznie przędzona wełna prezentuje się wyjątkowo. Są one dedykowane tym, którzy cenią sobie wysokie standardy i unikatowość.