Ta kasza to bogactwo składników odżywczych, witamin, minerałów, błonnika. Warto skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam spożywanie tego produktu i włączyć go na stałe do swojego jadłospisu. 

Kasza bulgur znajdująca się w ofercie sklepu bee.pl to cenne źródło magnezu, potasu, sodu, żelaza, fosforu, wapnia, cynku, miedzi, manganu, selenu, witaminy A, witamin z grupy B, witaminy E, K. To także źródło antyoksydantów. 

Dzięki zawartości sporej ilości błonnika kasza bulgur usprawnia pracę jelit, ułatwiając odchudzanie i oczyszczanie organizmu. Błonnik chroni też naczynia krwionośne przed powstawaniem blaszek miażdżycowych, wspomaga więc pracę układu sercowo- naczyniowego. 

Wysoka zawartość magnezu i witamin z grupy B wspomaga pracę układu nerwowego. Poprawia nastrój i sprawność umysłową, łagodzi stres. 

Jak spożywać kaszę bulgur?

Można ją dodawać praktycznie do wszystkich, zarówno słonych, jak i słodkich potraw, do deserów, przystawek, zup, dań mięsnych i bezmięsnych. Ma ciekawy, wyrazisty smak i doskonale wchłania aromaty przypraw, warzyw, sosów dodawanych do tej kaszy. Kaszę bulgur najczęściej podaje się z pieczarkami, cebulą, papryką, bakłażanem, pesto, pomidorami, zielonym groszkiem, pietruszką, marchewką, z dodatkiem mięsa. 

W takiej formie najlepiej przyrządzać gruboziarnistą kaszę bulgur. Drobno- i średnioziarnista kasza bulgur lepiej nadaje się do przyrządzania farszów i zup. Te rodzaje kaszy można jeść teść też na słodko – z mlekiem, z dodatkiem miodu, bakalii, fig, suszonych daktyli. 

Kasza bulgur nie jest odpowiednia dla każdego. Zawiera gluten, dlatego kaszy bulgur nie powinny spożywać osoby chore na celiakię i osoby z nietolerancją glutenu. Gruboziarnista kasza bulgur może zaszkodzić osobom z chorobami układu pokarmowego – z refluksem żołądkowo – przełykowym, z wrzodami żołądka, z nadkwaśnym nieżytem żołądka. W umiarkowanych ilościach powinny spożywać tę kaszę osoby ze schorzeniami wątroby. 

Kaszę bulgur bez obaw mogą jeść dzieci, diabetycy, osoby odchudzające się, sportowcy oraz kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią. Ta kasza jest bogactwem kwasu foliowego, który jest bardzo ważny zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.