Nigdy nie wiadomo, czy firma nie padnie, na skutek działań rządu czy też pojawiającej się znów choroby. Coraz to więcej ludzi zastanawia się nad własną działalnością gospodarczą. Rękodzieło zawsze będzie w cenie, a duże ilości przedsiębiorców zajęły się właśnie tą gałęzią gospodarki. Pozornie wydaje się, że to świetny pomysł, w końcu gdzie będzie się nam lepiej pracowało niż u samego siebie? Jednak czy to na pewno dobry pomysł?

Rejestracja

Wiadomo, że każdy chce pracować po swojemu i generować zyski, które spływają wprost do jego kieszeni, jednak nie wszystko złotem, co się świeci. Założenie takiej firmy z pewnością będzie kosztowało Cię wiele wysiłku i masę pracy. Zastanawiasz się, czy możesz założyć firmę? Jeśli tylko masz skończone 18 lat, nie jesteś ubezwłasnowolniony i nie masz zakazu prowadzenia działalności, ten świat stoi przed Tobą otworem. Zanim zdecydujesz się zarejestrować swoją działalność, koniecznie musisz zastanowić się nad jej typem. Będziesz prowadził ją sam? A może z kimś innym? W zależności od tego, jak chcesz prowadzić firmę, masz do wyboru wiele wariantów. Między innymi jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę jawną, komandytową. Gama możliwości jest naprawdę szeroka, dlatego warto zagłębić się w temat. Gdy już poważnie przemyślisz ten krok, pora przejść do rejestracji. Aby Twoja firma mogła zaistnieć, musisz złożyć wniosek, jeśli chcesz zrobić to zdalnie, koniecznie musisz posiadać elektroniczny podpis lub profil zaufany. Jeśli chcesz zająć się tym stacjonarnie, będziesz musiał odwiedzić urząd gminy lub miasta. Sprawdź także: https://urodzeniprzedsiebiorcy.pl/dzialalnosc-gospodarcza-w-polsce-przepisy.

Urząd skarbowy i podatki

W momencie rejestracji będziesz musiał zastanowić się też nad wyborem formy opodatkowania. Zazwyczaj zaraz po rejestracji otrzymasz numer REGON, który posłuży Ci między innymi do kontaktu z urzędem skarbowym. Będzie też niezbędny przy zawieraniu umowy i rozliczania się z chociażby klientami. Kolejnym ważnym krokiem jest powiadomienie urzędu skarbowego o rozpoczęciu prowadzenia działalności oraz złożenie druku dotyczącego VAT. Jeśli nie wybierzesz formy opodatkowania, Twoja działalność zostanie opodatkowana na zasadach ogólnych. Kolejnym krokiem jest rejestracja do ZUS. Zostaniesz zobowiązany do płacenia trzech składek: funduszu pracy, ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Pracownicy i sanepid

Jeśli jesteś zainteresowany zatrudnianiem innych lub po prostu masz to w planach, koniecznie zgłoś się do PIP-u. Jeśli będziesz zajmował się żywnością, koniecznie zainteresuj się kwestią sanepidu. Musisz złożyć wniosek, a następnie poczekać na opinie Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub Sanitarno-Epidemiologicznej. Zazwyczaj, żeby otrzymać zgodę na prowadzenie działalności, trzeba spełnić ogrom warunków dotyczących higieny pracy i innych kwestii sanitarnych. W zależności od gałęzi przemysłu wymagania będą się różnić. W przypadku gastronomii na pewno będą znacznie bardziej zaostrzone, niż w, na przykład, salonach fryzjerskich.

Podsumowując, założenie swojego biznesu wcale nie jest takie proste, jednakże jeśli jesteś w stanie poświęcić na to sporo czasu, jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, to prawdopodobnie świetnie dasz sobie z tym radę. Z kolei jeśli obawiasz się o to, czy na pewno sobie poradzisz, zainteresuj się franczyzą, z pewnością znajdziesz tutaj cenne uwagi i porady.