Czy z licznych ofert warto wybrać wózek głęboki, czy lepiej zainwestować w opcję 2w1? Producenci wózków prześcigają się w opracowywaniu coraz bardziej komfortowych pojazdów, więc wybór jest trudny.

Wózek głęboki, jest złożony z dwóch elementów - stelażu i gondoli. Noworodek może w nim jeździć, dopóki nie nauczy się samodzielnie usiąść lub, jak przewiduje producent, do 6 miesiąca życia. Stelaż powinien być stabilny. Dzięki temu dziecko będzie bezpieczne  w czasie transportu. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na rodzaj kół, amortyzatory i zawieszenie. Te elementy powinny być dobrane do podłoża, po którym najczęściej będzie prowadzony wózek. Duże pompowane koła lepiej się sprawdzą na drogach nieutwardzonych na obrzeżach miasta lub na wsi. Wózek dziecięcy z kołami piankowymi będzie lepszy w dużych miastach, zwłaszcza podczas korzystania z komunikacji miejskiej. Jeśli wybierzemy optymalne rozwiązania, dziecko będzie mogło spokojnie spać, gdyż jazdy nie będą zakłócać warunki zewnętrzne.

Budka w gondoli powinna być głęboka, by chronić przed wiatrem i śniegiem, a także szeroka, zapewniając w ten sposób znacznie większą cyrkulację powietrza. Ścianki zewnętrzne gondoli powinny być utwardzone, ale od środka miękkie i przyjemne w dotyku. Sam materac musi umożliwiać dziecku od pierwszych dni życia anatomiczną pozycję.

Zakup wózka głębokiego, daje nam możliwość ponownego wyboru firmy lub modelu podczas zakupu spacerówki. Nie zawsze pierwszy zakup to strzał w dziesiątkę. I chociaż ostateczna kwota zapłaty za wózek głęboki plus wózek spacerowy może być trochę wyższa, jest to opcja dla ostrożnych rodziców, ceniących sobie przemyślane zakupy, oparte na własnych odczuciach i doświadczeniach.

Decydując się na wózek 2w1, ryzykując konsekwencją wyboru, oszczędza się czas i pieniądze. Dziecko, często z dnia na dzień, należy przesadzić do komfortowej spacerówki. A wówczas nie zawsze ma się czas na analizy i przemyślenia. Warto jest dobrze zaplanować taki zakup, gdyż może on służyć dziecku nawet przez cztery lata.

Wózek 2w1, to oprócz stelaża z opisaną wyżej gondolą, również spacerówka. W przypadku wyboru gondoli oraz stelaża z kołami, trzeba zwrócić uwagę zawsze na te same parametry. Bez względu na model, pojazd musi być wygodny i bezpieczny dla jego użytkownika. W kwestii spacerówki należy zwrócić uwagę na poniższe elementy:

  • stopień miękkości fotela,
  • możliwość regulacji oparcia, by dziecko mogło wygodnie spać,
  • zmianę wysokości podnóżka,
  • odpinaną barierkę poziomą,
  • wielkość budki, która chroni przed warunkami atmosferycznymi,
  • szybkie i wygodne w zapięciu pasy bezpieczeństwa.

O ile w samej gondoli przewozi się mało ruchliwego niemowlaka, to w spacerówce siedzi ciekawy otaczającego świata człowiek. Fotel spacerówki powinien być łatwy w utrzymaniu czystości. Sposób demontażu materiału oraz możliwość wyprania go w pralce będzie tutaj priorytetowe.

Jeśli nie jesteście pewni wyboru konkretnego modelu, czasem rozsądniej będzie zdecydować się na wózek głęboki. Chociaż zakup spacerówki, to wydatek za około pół roku, pewność wyboru wózka, który posłuży przez kilka lat, może być tego warta. Natomiast jeśli zakup wybranego modelu jest dobrze przemyślany, warto zdecydować się na zakup wózka 2w1, który jest bardziej budżetowy.

Należy pamiętać, że aby wózek spełniał wymogi bezpieczeństwa, dziecko powinno być w nim przewożone zgodnie z instrukcją obsługi. Zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa w spacerówce, czy sprawdzenie poprawności montażu gondoli, np. po wyjęciu z bagażnika auta, to gwarancja bezpieczeństwa podczas spaceru.