Te urządzenia z łatwością radzą sobie z unoszeniem materiałów i pracowników, zapewniają doskonały dostęp do trudno dostępnych miejsc, a przy tym są bezpieczne i stabilne. Wszystkiego, co warto o nich wiedzieć przed zakupem, dowiecie się z poniższego artykułu!

Czym są platformy robocze?

Na początku przyjrzymy się bliżej urządzeniom określanym jako platformy robocze. Czym są? Co je charakteryzuje? Jak je rozpoznać? 
Platformy robocze są urządzeniami jezdniowymi, wyposażonymi w napęd elektryczny. To, co łączy wszystkie pojazdy tego typu, to wyposażenie w koła i umiejętność poruszania się (głównie po utwardzonym, płaskim gruncie). Jest to wyjątkowo przydatna funkcja, szczególnie podczas wykonywania drobnych zadań na dużych powierzchniach, gdzie bardzo ważna jest szybka zmiana lokalizacji. 
Platformy robocze określane bywają także mianem "podestów roboczych", ze względu na występujące w ich przypadku miejsce przeznaczone dla stojących pracowników (zwykle dla od 1 do 3 osób). Unoszona platforma stanowi nie tylko jeden z charakterystycznych elementów dla tego rodzaju maszyn, ale także wyróżnia je spośród innych urządzeń (np. wózki widłowe elektryczne czy wózki widłowe wysokiego składowania, takie jak tu, także posiadają miejsce dla operatora; natomiast ich fotele nie są unoszone). 
Innym elementem odróżniającym platformy robocze od tradycyjnych wózków podnośnikowych jezdniowych jest teleskopowe ramię, na którego końcu umieszczony jest podest. W zależności od typu urządzenia ramię może być wysuwane lub łamane. Istnieje także typ platform roboczych, które nie posiadają teleskopowego ramienia. Jak zatem unoszą platformę? Tego dowiecie się z dalszej części naszego artykułu!

Rodzaje platform roboczych

Wyróżnia się 3 rodzaje platform roboczych, które różnią się od siebie budową oraz rodzajem zastosowanego systemu unoszenia podestu. Są to wspomniane już powyżej platformy teleskopowe oraz zdecydowanie różniąca się od nich wyglądem – platforma nożycowa.

1. Platformy teleskopowe

Jest to najbardziej tradycyjny rodzaj platformy roboczej. Jej teleskopowe ramię wysuwa się na wymaganą długość w pozycji prostej, dlatego jej podwozie powinno być umieszczone bezpośrednio pod miejscem, gdzie mają być wykonywane prace.

2. Platformy teleskopowe łamane

Urządzenia tego typu zostały wyposażone także w wysięgnik, ale w tym przypadku – łamany (podzielony na segmenty). Znacząco podnosi to komfort pracy i ułatwia przedostanie się nad miejsca, w które nie można bezpośrednio wjechać.

3. Platformy nożycowe

Te urządzenia nie zostały wyposażone w jedno teleskopowe ramię, jak pojazdy wymienione do tej pory. Ich konstrukcja opiera się na podeście przeznaczonym dla pracowników, który unosi się do góry przy pomocy układów nożyc napędzanych przez siłowniki.

Dużą wygodę pracy we wszystkich rodzajach platform zapewnia możliwość zdalnego sterowania z poziomu wysięgnika, dzięki której jedna osoba jest w stanie zarówno sterować pojazdem, unieść ramię na odpowiednią wysokość, a potem wykonać powierzone jej zadanie z właściwego, idealnie dostosowanego poziomu. 
Niebywałą zaletą są także stabilne i bezpieczne barierki, zamontowane przy platformach, które ulokowane na odpowiedniej wysokości gwarantują bezpieczeństwo pracowników unoszonych za pomocą urządzenia.

Zastosowanie platform roboczych

Ze względu na swoją uniwersalność i duży zasięg (nawet do kilkudziesięciu metrów) platformy robocze są chętnie i często wykorzystywane w różnego typu firmach, począwszy od tych zajmujących się myciem szyb w budynkach, po specjalistyczne agencje odpowiadające za nadzór stanu technicznego samolotów. Jednak przede wszystkim z pomocy platform roboczych korzysta się w budownictwie oraz przemyśle ciężkim (w celu utrzymania prawidłowego stanu maszyn, linii produkcyjnej, itd.).
Platformy nożycowe natomiast wykorzystuje się głównie w warsztatach samochodowych, gdzie idealnie sprawdzają się przy unoszeniu pojazdów w celu ich naprawy; a także w pracach polegających na utrzymaniu infrastruktury – np. podczas napraw mostów, wiaduktów itp.

Ponadto, urządzenia tego typu znajdują swoje zastosowanie w przemyśle wojskowym, kolejowym, a nawet są wykorzystywane do zadań związanych z obsługą i przygotowaniem imprez masowych (np. w trakcie budowania scen i podestów, w związku z rozmieszczaniem kamer, sprzętu nagłaśniającego lub innych elementów).
Jak widać, spektrum zastosowań platform roboczych jest bardzo szerokie, choć tak naprawdę cała ich praca polega na unoszeniu ładunków oraz materiałów i narzędzi, a za konkretne ich wykorzystanie odpowiada tylko ludzka kreatywność.

Uprawnienia na platformy robocze

Platformy robocze zaliczane są do kategorii wózków specjalizowanych – czyli takich, w których operator podnoszony jest wraz z ładunkiem lub wyposażone są w zmienny wysięgnik. 
Z uwagi na to, iż urządzenia specjalizowane należą pod nadzór UDT, w celu ich obsługi konieczne jest uzyskanie stosownych uprawnień. W tym przypadku mowa o kategorii uprawnień I WJO, czyli najszerszej (która zezwala także na prowadzenie i obsługę innych wózków jezdniowych podnośnikowych). 
Cena takiego kursu (wraz z opłatą egzaminacyjną) zamyka się zwykle w kwocie ok. 1 tysiąca złotych.

Alternatywne rozwiązanie dla platform roboczych

Platformy robocze są z pewnością najwygodniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o krótkotrwałe prace prowadzone na wysokościach. Jednak w przypadku długotrwałych prac (jak np. budowy), które muszą być przeprowadzane na dużych wysokościach, lepszym wyborem bywają tradycyjne rusztowania. 
Od platform roboczych różnią się tym, iż nie są mobilne. Przestawienie rusztowania wymaga jego demontażu oraz ponownego montażu w miejscu docelowym. Jednak w przypadku dużych rusztowań, pracownicy mogą poruszać się po nich dość sprawnie, a także pracować na kilku poziomach jednocześnie.

Podsumowanie

 
W powyższym artykule zaprezentowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące platform roboczych: podział, budowę, rodzaj uprawnień wymaganych do ich obsługi, a także zastosowanie i branże, w których bywają wykorzystywane najczęściej.
Myślisz, że platforma robocza to rozwiązanie dla Ciebie? Sprawdź: www.lemarpol.com.pl/wozki/platformy-robocze