Podczas pełnego cyklu mycia zużywa ona średnio 6-7 litrów wody. Ile zużywamy, zmywając naczynia ręcznie? O wiele, wiele więcej, bo bagatela… 40 litrów! To ogromna różnica już w przypadku jednego zmywania. Co jeszcze warto wiedzieć o ekonomicznych zmywarkach? Jak wybrać tę najlepszą? Podpowiadamy.

 

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Wybór pomiędzy urządzeniami AGD do zabudowy a modelami wolnostojącymi to w dużej mierze kwestia preferencji. Sprzęty wolnostojące wybijają się spośród mebli kuchennych, co dla jednych może być wadą, dla innych - zaletą. Z kolei zabudowane urządzenia tworzą spójną całość z frontami mebli. Dzięki temu to rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku aneksów kuchennych, a także niewielkich metrażów.

 

Jak wybrać ekonomiczną zmywarkę?

Co powinna mieć zmywarka, by nazwać ją oszczędną? Na które kwestie zwrócić szczególną uwagę?

 

Ilość zużywanej wody. To oczywiście podstawa. Chociaż niemal wszystkie dostępne na rynku zmywarki możemy już nazwać bardziej lub mniej oszczędnymi, to jeśli mocno zależy nam na tej kwestii, przed zakupem sprawdźmy, ilu litrów wody potrzebuje zmywarka do pełnego cyklu mycia.

 

Klasa energetyczna. Jeśli zależy Ci na niskich rachunkach za energię, a jednocześnie nie jest Ci obcy los naszej planety, zdecyduj się na model o wysokiej klasie energetycznej. Im bliżej oznaczenia „A+++”, tym mniej energii zużyje zmywarka podczas pracy. I mimo że różnice pomiędzy poszczególnymi klasami mogą wydawać się niewielkie, to dodając do siebie kolejne cykle mycia zauważamy, że wybór wysokiej klasy energetycznej naprawdę ma znaczenie i jest zauważalny na rachunkach.

 

Klasa efektywności zmywania i suszenia. To siedmiopunktowe klasy (od A do G), oznaczające kolejno: skuteczność zmywania naczyń oraz efektywność suszenia. Im wyższa klasa, tym lepiej sprzęt poradzi sobie z domyciem trudnych zabrudzeń i dosuszeniem naczyń po ich umyciu.

 

Pojemność zmywarki. Mówiąc o ekonomicznym zmywaniu, nie sposób nie zwrócić uwagi na pojemność zmywarki. Jeśli jesteś singlem lub Twoja rodzina często zamawia jedzenie czy je na mieście, nie warto kupować największego modelu, np. tego o szerokości 60 cm. Zebranie pełnej zmywarki będzie utrudnione, a włączanie niezaładowanego do pełna urządzenia będzie równało się marnowaniu wody i energii. Mała, 45-centymetrowa zmywarka zmieści od 8 do 10 pełnych kompletów naczyń (czyli płaskiego, głębokiego i deserowego talerza, kubka i zestawu sztućców).

 

Program połowy wsadu. Jeśli zależy Ci na ekonomicznym zmywaniu, koniecznie poszukaj modelu z programem 1/2 wsadu. Oznacza on nic innego jak możliwość zmywania z zapełnioną do połowy zmywarką. Urządzenie wybiera wówczas szybszy program i zużywa odpowiednio mniej wody.

 

Tryb oszczędny. Wiele modeli umożliwia też wybór trybu oszczędnego. Warto wybierać go wtedy, gdy zależy nam na szybkim odświeżeniu naczyń, które nie posiadają trudnych czy starych zabrudzeń. Do zmywania dobierana jest z reguły temperatura 50 stopni Celsjusza.

 

 

Szukasz modelu dla siebie? Sprawdź polecane zmywarki do zabudowy i wybierz oszczędny sprzęt do swojej kuchni.