Jak sama nazwa mówi podnośnik nożycowy opiera udźwig pojazdu na dwóch skrzyżowanych ramionach, które z boku przypominają zamykające się nożyce, albo duże znaki X. Ramiona owych nożyc przybliżają się do siebie stając się coraz wyższe a tym samym wyżej unosząc znajdujące się na platformach auto.

Podnośniki nożycowe posiadają punkty sterownicze, dzięki którym można regulować wysokość, na którą powinno unieść się auto znajdujące się na podnośniku. Maksymalna wysokość, na którą można unieść pojazd bywa różna w zależności od modelu czy marki podnośnika nożycowego, ale oscyluje w okolicach 2 metrów. To wystarczające uniesienie dla prowadzania swobodnych prac mechanicznych przy pojeździe. Są także podnośniki niskiego unoszenia, dla których maksymalną wysokością unoszenia jest 1 metr. Taki podnośnik doskonale sprawdza się w serwisach pracujących z ogumieniem – wulkanizacjach, serwisach wymiany opon czy w warsztatach często wymieniających klocki lub tarcze hamulcowe.

Jaki udźwig podnośnika nożycowego wybrać?

Jak przy każdym innym rodzaju podnośników samochodowych istotny przy wyborze podnośnika nożycowego jest jego udźwig. Dostępne na rynku podnośniki nożycowe mają zwykle udźwig w okolicach 4 ton, czasem jest to 3 - 3,2 tony, czasem nieco ponad 4 tony. Dla dużych podnośników nożycowych, które zapewniają udźwig autom dostawczym może być to nawet 5, 6 czy nawet 7 ton.

Usługą, przy której doskonale sprawdzają się podnośniki nożycowe jest pomiar geometrii kół. Dzięki badaniu tym można wykryć rozbieżności kół jednej osi względem siebie. Nieprawidłowe rozbieżności (na przykład inne na jednym kole i inne na drugim kole tej samej osi) wpływają nie tylko na komfort jazdy, ale także na stopień zużycia opon. Jest to szczególnie ważne przy nowych, drogich autach, gdzie koszt pojedynczej opony jest duży. Do przeprowadzania geometrii kół niezbędne są dwa duże urządzenia warsztatowe, jedno z nich to samo urządzenie do geometrii, inne to właśnie podnośnik nożycowy, który z ową geometrią współpracuje. Modele dedykowane do takiej pracy są wyposażone w wżłobienia pod obrotnice, płyty rozprężne oraz dodatkowo szarpaki. Nie każdy podnośnik nożycowy może służyć jako podnośnik współpracujący z geometrią. Kluczowe jest tutaj idealnie równe wypoziomowanie platform.

Warto wspomnieć o montażu podnośników nożycowych. Tak jak przy innych rodzajach podnośników, tak samo podnośniki nożycowe muszą być montowane w sposób zgodny z zaleceniami producenta. Część modeli może być montowana w systemie nadposadzkowym a także w samej posadzce. Dodatkowo ważna grubość posadzki a także temperatura miejsca, gdzie podnośnik będzie pracował (najczęściej jest to zakres od -10stopni do +40stoni). Wymogiem jest zadaszona konstrukcja serwisu, która będzie chroniła podnośnik przez czynnikami pogodowymi. Samego montażu podnośnika nożycowego musi dokonać osoba z uprawnieniami UDT (Urzędu Dozoru Technicznego). Aby nie stracić gwarancji należy dokładnie zapoznać się z warunkami montażu i transportu podanymi w karcie technicznej urządzenia.

Podnośnik nożycowy - czy warto?

Podnośnik nożycowy sam w sobie jest podnośnikiem dość drogim. Dlatego klienci, który zamierzają kupić taki model często skrupulatnie sprawdzają i negocjują jego cenę. Warto sprawdzać, porównując oferty różnych firm tak zwane koszty ukryte. Często przy podnośniku nożycowym jest to transport, który w przypadku tego ciężkiego urządzenia może wynosić od kilku set do tysiąca złotych oraz wspomniany już montaż, który przy dużych podnośnikach nożycowych, diagnostycznych potrafi trwać nawet dwa dni pracy dwóch serwisantów.

Ostatnim elementem, który jest ważny przy wyborze podnośnika nożycowego jest marka i renoma marki. Różni producenci starają się zaskarbić sobie zaufanie klientów oferując nowe modele. Niekwestionowanymi liderami w produkcji podnośników nożycowych są włosi. Takie marki jak Butler, Mondolfo Ferro same w sobie oznaczają jakość i pewność pracy podnośnika. Za komfort pracy na takim sprzęcie trzeba niestety zapłacić. Najczęściej do tych marek dojrzewają ci właściciele serwisów i warsztatów mechnicznych, którzy od lat pracuję w zawodzie i zdają sobie sprawę z tego jak ważna jest niezawodność sprzętu. Na szczęście poza markami premium są brandy ekonomiczne, które trzymając się dobrej jakości mają umiarkowaną cenę. Do takiej marki z pewnością należy INVENTO. Polski dystrybutor TIP-TOPOL zapewnia jej ciągle wsparcie, gwarantując dojazd serwisantów posiadających uprawnienia UDT na terenie całego kraju.