Jednak w drodze do najpopularniejszych kurortów warto się zatrzymać na chwilę w Jeleniej Górze. Albo zaplanować sobie krótki wypad w nieco niżej położone rejony Sudetów. Znajdziesz tam prawdziwe skarby i perełki, o których wiele przewodników turystycznych w ogóle nie wspomina! Wybraliśmy 5 atrakcji z Jeleniej Góry i okolic, którym warto poświęcić więcej czasu:

1. Wojskowy skansen

Złośliwi powiedzą, że to nie muzeum, tylko prezentacja aktualnego wyposażenia polskiej armii. Jednak w rzeczywistości miłośnicy historii oraz militariów z pewnością będą zadowoleni – a może nawet zachwyceni. W kolekcji Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego (niedawno przemianowanego na Muzeum Historii i Militariów) znajdują się czołgi, armaty przeciwpancerne, śmigłowce, artyleria przeciwlotnicza, sprzęt radiolokacyjny i inny, wycofany z użytku sprzęt. Placówką kieruje Muzeum Karkonoskie, a obok stałej ekspozycji prezentowane są również wystawy czasowe.

2. Cieplice-Zdrój

Niegdyś niezależna miejscowość uzdrowiskowa, od kilku dekad dzielnica współtworząca Jelenią Górę. Zmiany administracyjne nie pozbawiły Cieplic ich największych atutów. A są nimi źródła wód termalnych, wykorzystywanych na mnóstwo różnych sposobów. Baza zabiegowa kusi leczniczymi kąpielami, kolejne ośrodki otwierają strefy SPA, a Termy Cieplickie z pewnością należą do najciekawszych parków wodnych na całym Dolnym Śląsku. Kolejnym atutem tego zakątka są malownicze, zadbane parki. Przy sprzyjającej pogodzie spacer po alejkach Parku Zdrojowego oraz Parku Norweskiego będzie czystą, niczym nie zmąconą przyjemnością.

3. Ogród Japoński w Przesiece

Ledwo kilkanaście kilometrów od centrum miasta, a można się poczuć jak kilka tysięcy kilometrów dalej. Nazwa „Mała Japonia” mówi w zasadzie wszystko. Ogród urządzony został w sposób maksymalnie wierny orientalnej sztuce feng shui. Nie mogło oczywiście zabraknąć drzewek Bonsai, choć twórcy „Małej Japonii” chwalą się głównie bogatą kolekcją barwnych różaneczników. Oko cieszą również elementy małej architektury, przywodzące na myśl obraz Kraju Kwitnącej Wiśni z najlepszych, „samurajskich” filmów Akiro Kurosawy. A skoro już o podążających za kodeksem Bushido rycerzach mowa, na miejscu stworzono poświęconą im wystawę. Takie egzotyczne atrakcje turystyczne w Jeleniej Górze pozwalają wzbogacić program wycieczki o unikalne, fantastyczne doznania. Niektóre eksponaty liczą kilkaset lat!

4. Zamek Chojnik

Pozostałości zbudowanej w średniowieczu twierdzy, wzniesione na szczycie jednego z górujących nad miastem wzgórz. Zamek Chojnik jest doskonale widoczny z wielu punktów Jeleniej Góry, aczkolwiek oglądany z bliska robi jeszcze większe wrażenie. Zabytkowa architektura łączy w sobie wiele kunsztownych stylów – przez wieki budowlę wielokrotnie modernizowano. Na Zamku Chojnik rezyduje bractwo rycerskie, odpowiedzialne za organizację wielu ciekawych inicjatyw. Szczególną popularnością cieszy się tradycyjny już Turniej Rycerski „O Złoty Bełt Chojnika”.

5. Kopalnia Podgórze w Kowarach

Dawna sztolnia uranu, przerobiona na nowoczesne muzeum. Zwiedzając podziemne korytarze można momentami poczuć się tak, jak po podróży w czasie do lat '50 XX wieku. W Kopalni Podgórze przygotowano mnóstwo interesujących instalacji, prezentujących ówczesne realia. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na wierny model bomby atomowej w skali 1:1 oraz leżaki dawnego Inhalatorium Radonowego. Tak, wyziewy z uranowych szybów mają działanie lecznicze, naturalnie w odpowiednich dawkach. Kowary leżą w odległości zaledwie 30 minut jazdy od Jeleniej Góry.