Ponadto, na poziomie projektu, pozwala na odpowiednie oprawienie mebli i zdefiniowanie pomieszczenia. Wreszcie, jest to również bardzo przydatne do ochrony podłogi.

1. Wybierz swój ulubiony przede wszystkim!

Przede wszystkim, upewnij się, że uważasz to za piękny element dekoracyjny! Dywan powinien wzmacniać wystrój. Istnieją trzy rodzaje dywanów: dywany krótkowłose, długowłose i półdługowłose. Oczywiście, utrzymanie długiego runa dywanu jest trudniejsze i bardziej wymagające. Ale jeśli podoba ci się ten styl, ośmiel się! Zainspiruj się w sieci, mediach społecznościowych, na naszym blogu i stronie internetowej lub w magazynach dekoracyjnych.

2. Wybierz idealny rozmiar dla swojego pokoju!

Bardzo często ten aspekt jest zaniedbywany! Aby wybrać dywan, pierwszym krokiem jest poleganie na wielkości pomieszczenia. Zbyt duża wykładzina optycznie zmniejsza wielkość pokoju. W mniejszej przestrzeni, idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie wykładziny w centrum. Oto kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać:

Powierzchnia wykładziny nie przekracza jednej czwartej powierzchni pomieszczenia.

Jeśli chcesz umieścić dywan pod meblem, kanapą, bufetem lub stołem kawowym, upewnij się, że wystaje on co najmniej 50 centymetrów z każdej strony.

3. Jakie kolory wybrać?

Weź pod uwagę istniejące meble, kolor ścian i zasłon. Spróbuj zachować tą samą "paletę kolorów". Jeśli chcesz mieć wyrazisty akcent, upewnij się, że pasują do siebie różne odcienie. Poznaj wytyczne, aby zapewnić harmonię (ciepłe kolory vs. zimne kolory).

W pokoju, w którym styl jest bardzo wyrazisty, stonowany dywan ukoi i zmiękczy całość, natomiast w bardziej neutralnym pomieszczeniu wyrazisty i nowoczesny dywan pokojowy pomoże stworzyć odpowiedni, pożądany przez nas styl.

4. Jaki materiał wybrać na dywan?

Pomyśl o konserwacji! Istnieje kilka rodzajów materiałów: wełna, materiał roślinny, materiał syntetyczny itp. Materiał wykładziny należy dobrać w zależności od pożądanego efektu. Oto zalety i wady każdego z nich.

Wełna zapewnia autentyczny i naturalny wygląd, a materiały syntetyczne zapewniają błyszczące efekty i jaśniejsze kolory. Przed kominkiem preferowany jest wełniany dywan. Rzeczywiście, materiał ten ma właściwości antystatyczne i niepalne. Dodatkowo zapewnia ciepło i izolację pomieszczenia. Te dywany są zazwyczaj droższe, ale przynoszą więcej ciepła do wystroju.

Dywany wiskozowe nie powinny być stosowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu, ponieważ szybko się zużywają. To samo dotyczy salonu lub jadalni, ponieważ ślady wody i jedzenia będą trudne do usunięcia. Lepiej jest położyć je na podłodze sypialni lub biura.

Dywan bawełniany jest wszechstronnym wyborem, ponieważ można go umieścić w dowolnym miejscu w domu. Z drugiej strony, jest to włókno, które jest bardziej wrażliwe na zużycie.

Maty z włókien sztucznych, takie jak poliester, są dobrym rozwiązaniem dla sypialni dziecięcych. Są one mniej ciepłe, łatwe do czyszczenia i wszechstronne. Jest to bardzo odporne włókno, więc mogą być one również zlokalizowane w salonie, kuchni, korytarzu.

Wreszcie, dywany wykonane z włókien naturalnych, takich jak sizal, bambus lub skóra (skóry zwierzęce), są najbardziej estetyczne. Są one jednak bardziej kruche, a czasem nawet delikatne. Często wykonywane ręcznie, są unikalne i mają nieregularności dla większego uroku. Jedynym negatywnym aspektem jest to, że są one trochę chłodniejsze.