Wygodne miejsce do pracy lub nauki w domu to niezbędny element każdego mieszkania lub domu. Praktycznie zorganizowane będzie służyć nie tylko nam, ale i innym domownikom. Tworząc je, wystarczy pamiętać o kilku istotnych zasadach i poradach.

  1. Pamiętajmy, aby biurko postawić pod oknem lub w jego pobliżu. Miejsce do pracy lub nauki powinno być dobrze oświetlone światłem naturalnym. Nie zapominajmy jednocześnie o lampce biurowej, która zadba o nasz komfort pracy także po zachodzie słońca.
  2. Kącik do pracy warto oddzielić od reszty pokoju parawanem lub regałem, na przykład z książkami. Świetnie sprawdzi się w tej roli regał KALLAX, który wygląda jednakowo dobrze z każdej strony.
  3. W pobliżu biurka ustawmy także pojemną szafkę lub zawieśmy nad nim półki. Miejsce na dokumenty czy książki jest bardzo istotne. Praca przy zastawionym od góry do dołu biurku zupełnie nie sprzyja koncentracji. Organizację ułatwią nam także segregatory, pudełka z etykietą umożliwiającą opisanie zawartości (np. z serii TJENA oraz KASSETT) oraz przybory do przechowywania, takie jak pojemniki na długopisy czy tacki na papiery (np. seria DOKUMENT).
  4. Nad biurkiem warto także zawiesić tablicę magnetyczną lub korkową (np. z kolekcji IKEA PS 2014 lub UPPVISA, która idealnie nadaje się do pokoju naszego malucha). Jeżeli nasza praca wymaga kreatywności, umieśćmy na niej inspiracyjne zdjęcia lub wycinki z gazet. Tablica pomoże nam także w zapamiętywaniu wszystkich istotnych rzeczy, które mamy do zrobienia. Pamiętajmy jednak, aby nie zamieszczać jej zbyt blisko naszych oczu, gdyż może nas dekoncentrować.
  5. Osoby mieszkające w naprawdę małych mieszkaniach mogą zdecydować się na kupno sekretarzyku. Znajdziemy go w kolekcji IKEA PS 2014, a także wśród produktów z rodziny HEMNES. Tego rodzaju mebel nie zajmuje dużo miejsca, a dzięki możliwości złożenia blatu, pozwala zasłonić dokumenty czy notatki i zachować porządek w pokoju, w którym pracujemy.
  6. Świetnym miejscem na stworzenie kąciku do pracy w domu jest przestrzeń pod łóżkiem na antresoli. W IKEA znajdziemy aż trzy tego rodzaju łóżka: STORÅ, TROMSÖ i SVÄRTA. Dla dzieci przygotowane zostały również zestawy STUVA, na które składa się biurko oraz łóżko na antresoli z wbudowanymi półkami i szafkami. Razem tworzą idealne miejsce do nauki i odpoczynku.
  7. Na koniec pamiętajmy, aby wybrać odpowiednio dopasowane do naszego wzrostu i  potrzeb krzesło biurowe. Tylko wtedy stworzymy ergonomiczne miejsce do nauki lub pracy, które będzie sprzyjać zaangażowaniu i zachęci nas lub nasze dzieci do spędzania czasu przy dokumentach lub książkach. W jego zakupie pomogą nam pracownicy IKEA Łódź.