W sieci i poza nią znaleźć można sporo przepisów i porad, jak takie soki przyrządzać. Niektórzy z odżywiania się sokami tworzą swojego rodzaju filozofię życia, ustanawiając je głównymi pozycjami w swoich posiłkach. Prześledźmy, czym cechują się soki i koktajle warzywne.

Przygotowanie - proste i szybkie

Okazuje się, że popularne określenie “fast food” odnoszące się dotąd do niezbyt zdrowego, ale szybkiego i taniego posiłku, serwowanego na poczekaniu, może definiować też posiłki bardzo zdrowe, a z “fast foodu” pozostawiać znaczeniowo tylko prostotę i wygodę. Wystarczy blender lub wyciskarka, a przyrządzanie warzyw w wersji płynnej oraz skonsumowanie ich staje się bardzo proste i szybkie. W dosłownie parę minut możemy dostarczyć sobie wartościowych składników. Szybkie spożywanie wyciśniętego soku jest polecane również z uwagi na gwałtowne ulatnianie się witamin z warzyw serwowanych w formie płynnej. Najbardziej diametralna różnica w ilości witamin vs. sposób przyrządzania widoczna jest na przykładzie owoców, a szczególnie cytrusów. Dlatego nie warto zwlekać z konsumpcją. Łatwość przyrządzania koktajli z warzyw sprawia, że dla wprawionych osób posilenie się trwa - dosłownie - chwilę. Również wchłanianie wartościowych substancji przez organizm następuje znacznie szybciej, niż w przypadku zjedzenia warzywa w formie tradycyjnej.

 

Realny wpływ na zdrowie

Warzywa, jako bomba witaminowa, zawierają szereg makro- i mikroelementów, dostarczają magnezu, żelaza, potasu, wapnia i innych minerałów, pozytywnie wpływających na odporność. Wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn, co jest szczególnie ważne, jeśli wcześniej, zamiast stosować zdrową dietę, karmiliśmy się żywnością przetworzoną. Ponadto soki z takich warzyw jak buraki, cukinia, brokuły czy szpinak doskonale odkwaszają - to dobra wiadomość dla tych, którzy cierpią na zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Dochodzi do niej wówczas, gdy dostarczamy sobie zbyt dużo produktów o odczynie kwasowym, np. pieczywo, nabiał, makarony, słodycze. Dzięki codziennej porcji warzyw w szklance, jest szansa, że znikną objawy zakwaszenia organizmu, czyli wzdęcia oraz zgaga, ogólne zmęczenie, bóle głowy, bóle stawów, mięśni, chroniczna nerwowość.

 

Czy soki warzywne mają wady?

Na kontrolę naszego apetytu wpływa bardzo wiele czynników, takich jak smak i zapach - tego sokom odmówić nie można. Jednak często pomijanym czynnikiem jest faktura pożywienia. Sok jest cieczą i trudno tu o wyraźną strukturę, a umysł ocenia treściwość posiłku również na podstawie tego, jakiej jest faktury. Jeżeli głodnej osobie damy wybór: marchew lub sok marchwiowy, uczucie głodu pchnie ją do wskazania całej marchwi. Nasze mózgi zaprogramowane są w ten sposób, że intuicyjnie wybierzemy pokarm stały, ponieważ będziemy mieli wrażenie, że tylko ten pierwszy jest w stanie realnie zaspokoić apetyt. Oczywiście kawałek pomidora z bazylią dostarczy nam tych samych składników co koktail ze zblendowanego pomidora z bazylią, jednak intuicyjnie w pierwszym odruchu sięgniemy po pokarm w całości. Jeżeli więc jesteśmy na początku przygody ze zdrowym odżywianiem, wprowadzajmy warzywa najpierw w postaci stałej, stopniowo przechodząc na soki. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z dobrodziejstwa, jakim jest catering dietetyczny. Idealnie skomponowane posiłki dostarczą wszystkich niezbędnych składników, w tym warzyw. Często istnieje możliwość dobrania diety pudełkowej do określonych potrzeb żywieniowych. Może być to pierwszy, ważny krok ku zdrowemu stylowi życia.

 

Jeśli zależy nam na urozmaiceniu diety, soki warzywne są dobrym wyborem. Regularne ich spożywanie może oznaczać dla organizmu całe spektrum korzyści: od dobrego samopoczucia po zwiększenie witalności. Jeżeli poznajemy dopiero warzywny świat, warto zacząć od wprowadzania warzyw do diety w posiłkach, a następnie rozsmakować się w sokach i koktajlach.