Może chcesz wysłać prezent cioci albo koledze, a może masz sprawy do załatwienia z firmą w innym mieście - dokumenty do podpisania, próbki produktów i gotowe produkty, ulotki, materiały marketingowe - a może po prostu sprzedajesz coś przez internet. Jest wiele powodów żeby nadać paczkę i jest na to wiele sposobów. Można oczywiście nadać przesyłkę tradycyjnie na poczcie, ale to dość drogie i skomplikowane jeśli w grę wchodzi paczka większa niż list. No dobrze, łatwa wysyłka listów to wciąż domena poczty, ale jeśli chodzi o paczkę, może lepiej zamów kuriera. Przy czym najtańszy kurier to ten, który dostarcza paczki nie na adres odbiorcy, ale do Paczkomatów®. Między innymi dzięki temu Paczkomaty® są coraz popularniejsze jako punkt odbioru i nadania przesyłki. Potwierdzają to badania rynku. Według raportu Gemius dla e-commerce Polska ponad trzy czwarte klientów sklepów internetowych najczęściej zamawia dostawę do maszyny InPostu. Z kolei badania Kantar Polska z kwietnia zeszłego roku pokazują, że Paczkomaty® wreszcie przegoniły pocztę jako najpopularniejszy sposób nadania przesyłki przez klientów indywidualnych. W sumie nie ma się co dziwić: w Pabianicach jest już ok. 50 Paczkomatów®, a urzędów pocztowych może z tuzin. Nie bez znaczenia jest też, że Paczkomat® to bardzo wygodna opcja wysyłki. Wystarczy wypełnić prosty formularz (online albo w aplikacji) podając dane odbiorcy i nadawcy, telefon i takie tam, zapłacić i zanieść paczkę do Paczkomatu®. Prościej zamówić kuriera to się już chyba nie da.

Tani kurier w twoim telefonie

Jeżeli korzystałeś już z usług kuriera InPost to zapewne twój telefon jest wyposażony w aplikację InPost Mobile. Umożliwia ona nie tylko śledzenie przesyłki, ale także zdalne otwieranie skrytek Paczkomatu®, płatności za pobraniem, przekierowanie paczki kurierskiej, a także wysyłanie paczki kurierem. Jak zamówić kuriera za pomocą aplikacji? To bardzo proste: aby nadać przesyłkę za pośrednictwem kuriera wystarczy kliknąć odpowiednią ikonkę i wypełnić formularz. Ikona "nadawaj paczki" znajduje się na dole ekranu głównego aplikacji. To ta ze strzałką w górę, nie pomyl jej z podobną ikoną obok, która ma strzałkę w dół i pozwali ci wygenerować kod nadania przesyłki ze zwrotem towarów do wybranych sklepów poprzez usługę Szybkie Zwroty. Kiedy klikniesz ikonę "nadaj przesyłkę" otworzy ci się formularz, za pomocą którego możesz nadać paczkę. Na pierwszym ekranie wybierasz czy paczkę chcesz nadać do do Paczkomatu® czy ma zostać dostarczona przez kuriera pod wskazany adres. Następnie wybierz gabaryt paczki - tych jest trzy i wagę maksymalną (25 kg). Między innymi od gabarytu paczki zależy cena przesyłki - im mniejszy, tym taniej. Wybierz taki żeby paczka wygodnie zmieściła się w skrytce Paczkomatu®. Znajdziesz tu też odnośniki do poradników jak spakować i nadać paczkę - skorzystaj z nich jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy. Kiedy już wybierzesz jaka będzie to przesyłka i jak wysyłana, wybierz przycisk Dalej. Na kolejnym ekranie wpisz dane odbiorcy przesyłki: imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Jeżeli paczkę ma dostarczyć kurier, to musisz też podać dokładny adres wysyłki. Natomiast jeżeli chcesz wysłać paczkę do Paczkomatu® lub punktu partnerskiego, to musisz wybrać odpowiednie urządzenie lub punkt z mapy (jest w niej też wyszukiwarka adresów). Dane odbiorcy możesz też wygodnie pobrać z książki adresowej w swoim telefonie.

Następnie kliknij przycisk Dalej i na kolejnym ekranie wybierz metodę płatności i podaj dane nadawcy. Płatności można dokonać BLIKiem, kartą płatniczą i przelewem online. Natomiast wymagane dane nadawcy to tylko imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Jeżeli już nadawałeś paczki z aplikacji, to twoje dane są uzupełnione, ale możesz zmienić wszystkie poza numerem telefonu, który jest identyfikatorem twojego konta w systemie. Możesz tu także zaznaczyć, że chcesz otrzymać fakturę VAT za przesyłkę. Na koniec zaznacz zgodę na Regulamin i wybierz przycisk Dalej, a zostaniesz przeniesiony do ekranu płatności. Po jej dokonaniu paczka pojawi się na liście w aplikacji, na której znajdują się wszystkie przesyłki, z którymi powiązany jest twój telefon. Żeby nadać paczkę udaj się do dowolnego Paczkomatu®, otwórz opis przesyłki w aplikacji i zeskanuj QR kod w skanerze Paczkomatu®. Otworzy się skrytka, do której możesz włożyć paczkę. Po zamknięciu drzwiczek dostaniesz powiadomienie o nadaniu przesyłki. I to tyle.

Nadawaj paczki wygodnie online

Wysyłanie paczek przez serwis Szybkie Nadania InPost jest równie proste i nie wymaga posiadania aplikacji, ale wymaga wydrukowania etykiety nadawczej i naklejenia jej na paczce. Ale może po kolei. Szybkie Nadania to usługa online umożliwiająca wysyłanie paczek z dowolnego Paczkomatu® bez potrzeby zakładania konta w serwisie operatora. Cały serwis to w zasadzie jedna strona internetowa, na której znajduje się formularz, w którym możesz podać wszystkie dane przesyłki, opłacić ją i pobrać etykietę nadawczą. Działa to bardzo podobnie jak nadawanie przesyłki w aplikacji. Po pierwsze, musisz wybrać dokąd kurier ma zawieźć przesyłkę. Po drugie, określić wymiary paczki (dostępne są te same trzy wymiary co w aplikacji). Po trzecie, uzupełnić dane nadawcy i odbiorcy: standardowo imiona i nazwiska, adresy e-mail i numery telefonu oraz dodatkowo podać adres dostawy dla kuriera lub wybrać Paczkomat®. Po prawej stronie jest widoczne takie okienko w szarym kolorze, w którym podsumowane są wszystkie dokonane wybory i wynikająca z nich cena. Na koniec wystarczy zaakceptować regulamin, kliknąć Wysyłam i zapłacić za nadanie przesyłki BLIKiem, kartą, lub przelewem. Po dokonaniu płatności możesz pobrać etykietę nadawczą, którą musisz wydrukować i nakleić na paczce. Tak przygotowaną paczkę zanieś do dowolnego Paczkomatu®, zeskanuj kod z etykiety i włóż przesyłkę do skrytki, która się otworzy. Po zamknięciu drzwiczek przesyłka może być uznana za wysłaną. Nadanie przesyłki przez internet to wygodna opcja dla tych, którzy mają drukarkę, ale nie wysyłają i nie odbierają często paczek, więc nie chcą instalować aplikacji.