Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że różne samochody są dla nas najlepsze na różnych etapach życia. Inne oczekiwania wobec pojazdu będzie miał młody student, a inne dorosły singiel. Czegoś zupełnie odrębnego od wymienionej dwójki będzie z kolei szukał rodzic trojga dzieci.

Jest to zupełnie naturalne i całkowicie zrozumiałe, choć, rzecz jasna, znajdzie się kilka wspólnych mianowników dla tych grup: chyba każdy z nas chciałby mieć samochód, który zapewni nam oszczędność i bezpieczeństwo. Jednym z wiodących prym producentów tego typu aut jest amerykański Ford. Do jego flagowych produktów należą między innymi samochody Ford Focus. W niniejszym artykule przedstawimy trzy samochody osobowe właśnie od Forda, które są doskonałym wyborem dla rodziny.

Zakochaj się w Fordzie

Amerykańska marka Ford jest obecna na rynku od wielu lat i cieszy się uzasadnionym poparciem użytkowników. Prawdopodobnie najbardziej znanymi, flagowymi modelami producenta są samochody Ford Focus. Dostępnych jest jednak wiele więcej opcji, toteż nie ulega wątpliwości, że każdy znajdzie coś dla siebie. Samochody Ford Focus w wersji kombi sprawdzą się jednak, podobnie jak wymienione wyżej modele, w roli auta dla rodziny. Wszystkie samochody osobowe marki Ford znajdują się na stronie: https://www.ford.pl/osobowe. Przedstawmy trzy uniwersalne modele, które powinny spełnić oczekiwania rodziny, singli oraz osób poszukujących wygody i bezpieczeństwa. 

Ford Tourneo Courier – duży kompakt dla rodziny

Samochody Ford Tourneo Courier są dość duże, jednak nadal zaliczają się do grupy aut kompaktowych. Istnieje wiele powodów, dla których pojazd ten jest świetną opcją dla mniejszej lub większej rodziny. Jedną z jego głównych zalet jest wszechstronność, która pozwala mu doskonale odnaleźć się zarówno podczas codziennej, miejskiej jazdy, jak i w trakcie dalszych tras, jak na przykład wyjazdu na wakacje. Dzięki przestronności samochodu, zmieścimy w nim liczne bagaże, a dopracowana w każdym calu kabina jest gwarancją komfortu dla kierowcy i pasażerów.

Samochody osobowe Tourneo Courier zadowolą klientów, którym zależy na oszczędności – mają bowiem wbudowany tempomat. Jest to również gwarancja mniej męczącej dla kierowcy podróży, choć oczywiście nie może wyłączyć jego czujności. Świetnie sprawdzi się jednak podczas długiej, monotonnej jazdy. Ford Tourneo Courier posiada manualną, sześciobiegową skrzynię, cechującą się oszczędnością oraz wydajnością. Przemyślana konstrukcja sprawia, iż proces zmiany biegów przebiega niezwykle płynnie.

Jeżeli zależy nam na bezpiecznej jeździe, samochody osobowe Ford Tourneo Courier będą dla nas świetnym wyborem. Model ten, obok wielu ciekawych funkcji, posiada ESC, czyli system stabilizacji toru jazdy, który przez cały czas trwania podróży bada ruch samochodu i koryguje wszelkie odstępstwa od obranej normy. ESC, ABS oraz układ kontroli trakcji pozwalają świetnie panować nad samochodem. Z kolei dla osób nie lubiących nudy podczas jazdy autem, dobrą wiadomością będzie obecność zaawansowanego sysemu do odtwarzania muzyki, Ford SYNC 3.

Samochody Ford Tourneo Courier posiadają także szereg z pozoru nieistotnych, ale w rzeczywistości znacznie ułatwiających jazdę funkcji. Wśród nich wymienić warto tylne czujniki pomagające w parkowaniu, uruchamianie reflektorów przez inteligentne czujniki, gdy robi się ciemno, czy wbudowana kamera ułatwiająca parkowanie. Jednym słowem - Ford Tourneo Courier to samochód, w którym bezpiecznie i przyjemnie dowieziemy naszych bliskich do celu.

Ford EcoSport, czyli SUV-owy styl

Samochody Ford EcoSport to auta osobowe, które wizualnie przypominają jednak nieco znane i lubiane SUV-y. To pojazdy o dużych możliwościach, zawierające innowacyjne technologie, które pozwalają czerpać z jazdy dużą przyjemność.

Kierowcy jeżdżący EcoSportem bardzo chwalą sobie inteligentny napęd na cztery koła, który jest przydatny właściwie zawsze, ale szczególnie wtedy, gdy chcemy ruszyć, będąc na wzniesieniu. Dodatkową zaletą jest nieustanne śledzenie sytuacji na drodze przez system, który przekazuje kołom moment obrotowy. To z kolei ma doskonały wpływ na przyczepność, zwrotność i stabilność w każdych warunkach.

Zaletą tego samochodu jest również specjalny system HSA, wspomagający ruszanie na wzniesieniach. Możliwe jest to dzięki temu, że ciśnienie w układzie hamulcowym utrzymuje się przez dodatkowe 2,5 sekundy, co zapewnia kierowcy więcej czasu na przełożenie stopy z hamulca na pedał gazu. Jest to pomocne szczególnie podczas śnieżnej i deszczowej pogody, gdy podłoże jest śliskie.

Problemem nie jest już więcej martwe pole widzenia w lusterkach – z pomocą przychodzi Blind Spot Information, czyli system diod w lusterkach. Ostrzega on o pojawiającym się w martwym polu widzenia samochodzie. O wiele prostsze – dzięki wbudowanej w desce rozdzielczej kamerze z wyświetlaczem – jest również cofanie. Owa kamera pokazuje obiekty umiejscowione za samochodem, a na ekranie wyświetlają się linie toru jazdy. EcoSport ma również wbudowaną funkcję Emergency Assistance. Jej zadaniem, podczas wypadku, odcięcia paliwa lub aktywacji poduszki powietrznej, jest kontakt ze służbami ratunkowymi. System może przekazać współrzędne GPS, by pasażerowie jak najszybciej otrzymali pomoc.

Ford EcoSport posiada nowoczesne, energooszczędne światła LED oraz 1-litrowy silnik benzynowy EcoBoost, równoważący moc i minimalizujący emisję zanieczyszczeń. Ponadto jednostka napędowa wyłącza się zawsze, gdy stoimy na światłach bądź w korku (silnik uruchamia się po naciśnięciu gazu lub sprzęgła). W miejskiej jeździe pozwala to realnie zaoszczędzić na paliwie.

Samochód Ford EcoSport to świetny pojazd posiadający szereg zalet i ciekawych funkcji, ułatwiających jazdę po mieście i w trasie. To nie tylko sześciostopniowa, automatyczna skrzynia biegów, niewymagająca wymiany oleju, ale również komputer pokładowy badający trasę i warunki atmosferyczne. Użytkowników lubiących gadżety zachęci z pewnością Ford SYNC 3 kompatybilny z wieloma aplikacjami oras B&O PLAY, system audio o mocy 675 W, z dziewięcioma głośnikami. Całości dopełniają szczegóły: czujnik deszczu w wycieraczkach uruchamiający się w razie potrzeby i dostosowujący się do nasilenia opadów, trzy poziomy podgrzewania fotela oraz podgrzewana kierownica.

Ford EcoSport nie jest dużym autem (ale idealnym dla niewielkiej rodziny), jednak mimo to nie brakuje w nim miejsca i przestrzeni. To komfort dla każdego pasażera i liczne schowki, które pozwolą nam przechować jedzenie i napoje oraz telefony, pieniądze i inne drobne rzeczy.

Ford Galaxy – komfort i styl

Ford Galaxy to duży, przestrzenny samochód osobowy, w którym zarówno mała, jak i duża rodzina mogą czuć się dobrze i bezpiecznie. Niezależnie od warunków panujących na drodze, kierowca nie będzie miał problemów z prowadzeniem – zadba o to AWD, czyli inteligentny napęd na wszystkie koła. Śledzi on zmiany w podłożu i szybko reaguje, manipulując odpowiednio momentem obrotowym pomiędzy kołami. Jest to gwarancja świetnej przyczepności i pewnej kontroli nad samochodem.

Dzięki EcoBoost, wyposażonemu w turbosprężarkę i bezpośredni wtrysk paliwa, ekonomiczny silnik cechuje się niskim zużyciem paliwa i emisją spalin, jednak osiąga przy tym równie dobre parametry, jak jednostki napędowe o wyższej pojemności. Podobnie jak wymienione wyżej modele, Ford Galaxy posiada kamerę parkowania o szerokim kącie widzenia. Choć brzmi to jak typowy gadżet, w rzeczywistości jest niezwykle pomocne na skrzyżowaniach i na parkingach, gdy mamy ograniczone pole widzenia na boki.

Jazda nie będzie problemem w żadnych warunkach z elektrycznym układem wspomagania kierownicy EPAS. System ten dostosowuje się do tempa i warunków na drodze – jeśli jedziemy powoli, nasza kierownica będzie obracała się lżej i tym samym zapewni nam lepsze możliwości manewru. Opór rośnie wraz ze wzrostem prędkości, zapewniając prowadzącemu maksymalną kontrolę nad pojazdem.

Intelligent Speed Limiter to kolejna nowatorska technologia oferowana przez Forda. Jej celem jest kontrola szybkości jazdy i dostosowywanie jej do dozwolonej na danym terenie maksymalnej prędkości. Odbywa się to z powodzeniem dzięki specjalnemu systemowi rozpoznawania znaków drogowych. Z kolei obecność funkcji Live Traffic, która regularnie przekazuje nam bieżące informacje o ruchu drogowym, upłynni nasze trasy i pozwoli uniknąć korków. W połączeniu z systemem Pre-Collision Assist, redukującym siłę zderzenia przy ewentualnej kolizji, pomoże nam szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu.

Gdy podróżujemy z rodziną, niezwykle ważny jest komfort jazdy. Ford Galaxy umożliwia dowolną aranżację wnętrza, by dostosować je do naszych oczekiwań. Galaxy posiada także szereg udogodnień, jak na przykład aplikację FordPass, która pozwoli nam zdalnie otwierać i zamykać drzwi oraz uruchamiać silnik, by odszronić przednią szybę. Za pośrednictwem telefonu możemy kontrolować poziom paliwa i ciśnienia powietrza w kołach, a także przebiegu auta. Zawarta w aplikacji specjalna mapa umożliwi nam bez bezproblemowe odnalezienie naszego pojazdu nawet na najbardziej zatłoczonym parkingu, a wysyłane na smartfona informacje o stanie technicznym pojazdu pozwolą szybko reagować na wszelkiego rodzaju problemy.