Dlatego tak ważne jest, aby na każdym kroku szukać sprawniejszych i skuteczniejszych rozwiązań. Tradycyjne metody aplikowania środków odkażających na powierzchnie w kinach, restauracjach czy ogromnych centrach handlowych bywają zawodne i z całą pewnością są czasochłonne i mało wydajne. Alternatywą dla tych problemów zdają się być zamgławiacze.

Pomimo szybkiego wzrostu zakażeń sporo miejsc rozrywki takich jak kina czy restauracje pozostaje otwartych. Regularna i dokładna dezynfekcja tych przestrzeni jest kluczem do utrzymania w nich bezpieczeństwa. Podobnie sprawa ma się z galeriami handlowymi, przez które codziennie przewijają się tłumy klientów. Szczególnie tutaj namnażają się problemy z wydajnością procesu z uwagi na rozmiar obiektów. Nawet jeśli wszyscy klienci stosują się do obostrzeń i noszą maseczki, niepoprawnie zdezynfekowana przestrzeń może prowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa.

 

Specyfika zagrożenia

 

Dlaczego sterylne powierzchnie są ważne? COVID-19 to wirus rozprzestrzeniający się bardzo szybko. Nawet jeżeli zachowujemy dystans w przestrzeni publicznej oraz nosimy zalecane maseczki czy przyłbice, pozostaje jedna droga którą może dostać się do naszego organizmu. Wystarczy zastanowić się jak często w trakcie dnia zdarza nam się podrapać pod maseczką, potrzeć oczy czy zasłonić dłonią usta w trakcie ziewania. A na naszych dłoniach wirus pojawia się właśnie poprzez kontakt z poręczą czy stołem, które nie zostały poprawnie zdezynfekowane. Oczywiście częste mycie dłoni odpowiednimi środkami może pomóc zminimalizować szanse takiego przypadku. Jednak nikt z nas nie jest doskonały i każdemu zdarzają się niedociągnięcia.

 

Korzyści ze stosowania zamgławiaczy

 

Rozprowadzanie środka odkażającego standardowymi metodami pozostawia sporo okazji na niedociągnięcia, ponieważ wymaga fizycznego naniesienia na powierzchnie. Zamgławiacz to urządzenie rozpylające w powietrzu suchą mgłę, która następnie osiada na dezynfekowanej powierzchni z łatwością. Stosując taką metodę maksymalizujemy szanse na równomierne pokrycie wszystkich elementów pomieszczenia oraz znacznie przyspieszamy cały proces. Kiedy musimy odkazić wielkie pomieszczenia takie jak sale kinowe czy galerie handlowe wydajność zamgławiacza jest wręcz nieoceniona.

 

Istnieją firmy, takie jak Bonus-czystosc.pl, które we współpracy z konkretnymi markami oferują możliwość wyposażania odkurzaczy przemysłowych w tryb zamgławiania. Na przykład odkurzacz Numatic GVE 370 może posłużyć nam jako świetnie funkcjonujące urządzenie do dezynfekcji. Możemy też po prostu zakupić taki sprzęt z wbudowaną funkcją otrzymując wszechstronne urządzenie do utrzymywania higieny w miejscach publicznych oraz ograniczając zarówno koszty, jak i ilość przechowywanych urządzeń.

 

Najlepsze efekty przynosi używanie zamgławiaczy w połączeniu z nowymi preparatami, które zostawiają specjalną warstwę ochronną na odkażanych powierzchniach. Otrzymujemy wtedy połączenie reaktywnej dezynfekcji z proaktywną ochroną przeciwko szkodliwym mikroorganizmom.

 

Jak używać zamgławiaczy?

 

Niezależnie od tego, czy wyposażyliśmy się w niezależny zamgławiacz, czy w hybrydowe urządzenie Numatic, będziemy musieli nauczyć się z niego korzystać. Przed użyciem oczywiście należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Przypomnijmy tutaj jednak o kilku uniwersalnych zasadach.

 

Ponieważ urządzenia te rozpylają środek odkażający w powietrzu, jest niezwykle ważne, aby osoby przeprowadzające dezynfekcję były wyposażone w strój ochronny z filtrem powietrza. Bezpośrednie wdychanie rozprowadzanego po powierzchniach preparatu może być bardzo niebezpieczne. Aby proces przyniósł pożądane rezultaty należy też upewnić się, że przed jego rozpoczęciem wyłączona zostanie klimatyzacja.

 

Należy również sprawdzić, czy kupowany przez nas sprzęt posiada odpowiednie certyfikaty. Najważniejsza będzie tutaj zgodność z francuską normą NFT 72-287. Szczególnie jeśli sprzęt będzie potencjalnie używany w placówkach medycznych. Także wielkość rozpylanych cząsteczek powinna spełniać wymogi na podstawie badań prowadzonych przez na przykład Centrum Naukowo-Badawcze CNBOP.

 

Zamgławiacze to urządzenia zapewniające nam niepowtarzalną jakość dezynfekcji, szczególnie skuteczne w dużych miejscach publicznych. Pamiętajmy jednak o zapoznaniu się z zaleceniami producenta i stosowaniu do zasad bezpieczeństwa.