Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych form zarabiania przez internet, które mogą pomóc podreperować domowy budżet lub zapewnić dodatkowe środki na przyjemności.

 

1. Ankiety online

Pierwszą z metod, która wymaga jednak nieco zaangażowania i cierpliwości, są internetowe ankiety. Jednak w ich przypadku zarabia się najczęściej nie faktyczną gotówkę, a bony do rozmaitych sklepów: księgarni, odzieżówek czy marketów z elektroniką. Zatem jeśli zależy nam na pieniądzach, to może nie być najlepsza forma zarabiania.

Dodatkowo, internetowe ankiety wymagają poświęcenia nieco czasu na ich wypełnianie. Średniej długości ankieta zajmuje od 15 do 20 minut, a żeby uzyskać bon - trzeba ich wypełnić od kilku do kilkunastu. To świetne zajęcie dla kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim, studentów czy emerytów lub rencistów.

2. Freelancing

Zarabianie w internecie jako freelancer może być bardzo lukratywne, jednak wymaga pewnych umiejętności oraz wiedzy. Z reguły osoby, które zarobkują w ten sposób specjalizują się w jednym rodzaju takiej działalności i to na niej opierają swą pracę.

Możliwe jest zajmowanie się tworzeniem tekstów (tzw. copywriting), przeznaczonych pod pozycjonowanie strony lub wypełnianie jej treścią wyższej jakości). To zajęcie - o ile poświęcimy mu odpowiednio dużo czasu - może być dość dochodowe i zastąpić pracę na etacie. Jednak aby zajmować się tworzeniem tekstów na strony internetowe, konieczna jest dobra znajomość gramatyki języka polskiego, umiejętność wyszukiwania informacji oraz lekkość pióra, która sprawi, że pisanie nie będzie czasochłonne.

W ramach freelancingu można również tworzyć strony internetowe oraz sklepy - jednak to zakłada znajomość języków umożliwiających takie działania. Wielu freelancerów nie jest absolwentami szkół zajmujących się programowaniem - to tak zwani samoucy, zdobywający wiedzę i doświadczenie podczas tworzenia kolejnych projektów. Jeśli masz smykałkę do takiego zajęcia, możesz z powodzeniem uczynić z niego podstawę swojego zarobkowania.

W internecie szeroko działają również tłumacze - jednak warto pamiętać, że osoba nieposiadająca żadnych kwalifikacji w tym zakresie może zająć się tłumaczeniem "zwykłych" tekstów, niewymagających posiadania uprawnień z zakresu tłumaczenia przysięgłego.

3. Działalność blogowa lub kanał na Youtube

Coraz większą popularnością wśród osób zarabiających w internecie cieszy się praca jako bloger, który podejmuje współpracę z rozmaitymi markami. Możesz działać w formie pisemnej lub tworząc kanał na Youtube, na którym istnieje możliwość zarabiania na przykład na reklamach.

W zależności od tematyki, a także tego, jak dobrze radzisz sobie z marketingiem, możesz uczynić z blogowania naprawdę intratne zajęcie. Jednak aby zyskać osoby, które będą śledzić Twój profil, musisz naprawdę znać się na poruszanej tematyce: to pasjonaci z ciekawą osobowością przyciągają uwagę internautów.

4. Kryptowaluty - zarabianie przez inwestowanie

To jedyna metoda, która faktycznie wymaga pewnego wkładu własnego na starcie. Aby bowiem zacząć zarabiać na kryptowalutach takich jak Bitcoin, konieczne jest zainwestowanie. Pamiętaj jednak, że początkowo nie muszą to być wcale duże kwoty - jednak w takiej sytuacji również zysk będzie odpowiednio mniejszy.

Jeśli poszukujesz szybkiego zarobku - kryptowaluty nie są dla Ciebie: inwestowanie w nie należy potraktować raczej jako długoterminowe działanie, które może zwrócić się nawet po kilku miesiącach.