Podpowiadamy, jak odróżnić kółka od przelotek i dlaczego warto sięgnąć po taśmę marszczącą.

Zasłony na kółkach

Kółka nie mają bezpośredniej styczności z zasłonami. Przekłada się je przez karnisz drążkowy i doczepia do nich haczyki lub żabki i to właśnie na nich wiesza się zasłony. Słuszniej byłoby określić je więc jako zasłony na haczykach lub żabkach.
Rozwiązanie z kółkami jest bardzo wygodne, szczególnie w tych przypadkach, w których nie wchodzi w grę demontaż karnisza za każdym razem, gdy chcemy powiesić lub zdjąć firanę. Kółka zakłada się „raz na zawsze”.
Żeby ustalić długość zasłony na kółkach, trzeba najpierw założyć kółka i haczyki lub żabki. Dopiero wówczas można bezbłędnie ustalić długość zasłony. W tym celu mierzymy wysokość od połowy żabki lub haczyka do podłogi i dodajemy 20 centymetrów na wykończenie. Tak wymierzona zasłona powinna kończyć się tuż nad podłogą. Jeśli chcemy, by na niej leżała, trzeba dodać 50 centymetrów.
Zasłony na kółkach zdejmuje się do prania z haczyków bądź żabek.

Zasłony na przelotkach

Przelotki to też kółka, ale inne. Te są na stałe montowane w zasłonie (nie zdejmuje się ich nawet do prania), a powieszenie zasłony wymaga przełożenia przelotek przez drążek karnisza. Na to rozwiązanie można się zdecydować tylko wówczas, gdy mamy swobodny dostęp do karnisza, a jego konstrukcja umożliwia wygodne zdejmowanie i zakładanie zasłony.
Zasłony z welwetu na przelotkach są bardzo estetyczne, a ich dużą zaletą jest między innymi to, że zasłaniają karnisz. Jako jedyne mogą sięgać od sufitu do podłogi.
Przy braniu miary na zasłony z przelotkami trzeba zmierzyć wysokość od połowy drążka karnisza do podłogi i dodać około 5 centymetrów na zasłonięcie karnisza. Ponadto, jak w przypadku zasłon na kółkach trzeba dodać 20 lub 50 centymetrów na wykończenie góry i dołu.
Zasłony na przelotkach pierze się razem z przelotkami. Dla bezpieczeństwa warto taką zasłonę włożyć w woreczek lub poszewkę po dużej poduszce. Przelotki mogą źle znieść kontakt z bębnem pralki, szczególnie przy wirowaniu.

Zasłony na taśmie

Taśma marszcząca to sposób na stworzenie na zasłonie symetrycznych pionowych fal. To bardzo modna dekoracja okna, często wykorzystywana przez dekoratorów. Taśmy marszczące umożliwiają marszczenie zasłon w różnym stopniu, od szerokich grubych fałd do tych drobnych, suto marszczonych. Grube tkaniny lepiej reprezentują się z mniejszymi marszczeniami, tu dobra będzie taśma marszcząca w stosunku 1 : 2. Zasłony z cienkich tkanin można przymarszczyć nieco bardziej, tu nawet taśma marszcząca w stosunku 1 : 3 nie będzie przesadą.
Długość zasłon na taśmie marszczącej mierzy się identycznie jak długość zasłon na haczykach lub żabkach, bo to w ten sposób zasłony są wieszane na karniszu. Taśma jest wszyta na stałe w zasłonę, służy do osiągnięcia równomiernego marszczenia, ale nie można jej uznać za sposób wieszania zasłon na karniszu bądź szynie.
Zasłony na taśmie zdejmuje się z żabek lub haczyków i pierze razem z taśmą.