Wiele osób przed laty kupiło pięknie wyglądający zegarek na rękę, który rozpadł się po kilku miesiącach noszenia. Podróbki oryginalnych modeli są obecnie rzadziej spotykane niż choćby 20 lat temu, jednak wciąż można natrafić na nieuczciwych sprzedawców. Co zrobić, by kupić model oryginalny i nie dać się oszukać?
Oszustwo czy legalna sprzedaż podróbek?
Polskie prawo określa, że w sklepach zabronione jest sprzedawanie podrobionych zegarków. Z tego powodu na http://www.zegarmistrz.com/Zegarki_Tissot-k30-0--.html nabędzie się jedynie oryginalne, szwajcarskie zegarki wysokiej klasy bez obaw o możliwość oszustwa. Żaden renomowany sklep nie dopuści do sytuacji, w której w jego ofercie pojawią się produkty wykonane w chińskich fabrykach.
Podróbki znanych zegarków najważniejszych marek najczęściej spotyka się na bazarkach, jarmarkach, festynach i odpustach. Często można nabyć je również za granicą, np. w Bułgarii, Turcji czy Chorwacji. Sprzedaż podrobionych zegarków na rękę jest dozwolona, jednak sprzedawca ma obowiązek poinformować kupującego, że jest to towar nieoryginalny. Zabronione jest stosowanie jakichkolwiek oznaczeń w postaci logo czy nazwy producenta wytwarzającego oryginał. Niedozwolone jest także używanie oznaczeń prób złota na zegarkach podrabianych, pokrywanych jedynie złotą farbą.
Jak rozpoznać zegarek podrobiony?
Rozpoznanie zegarka podrobionego jest proste nawet dla laika. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to produkt wykonany niedbale z materiałów niskiej jakości. Kamienie szlachetne są zastępowane tanimi, kolorowymi szkiełkami, a sam zegarek może mieć nieprzyjemny zapach. Dodatkowo podróbka szybko śniedzieje, matowieje, a nałożona na nią farba brudzi nadgarstek. Na podrobionych zegarkach nie może być oznaczeń producenta zegarka oryginalnego, stąd łatwo zauważyć, że w miejscach, w których na oryginale znajdują się logo i nazwa, na podróbce nic nie ma.
Podróbka i falsyfikat
Znacznie trudniejsze od rozpoznania podróbki jest rozpoznanie falsyfikatu zegarka. Falsyfikaty są niezmiernie rzadkie na polskim rynku, ze względu na to, że ich wyrób jest drogi – większość z nich jest produkowana z wysokiej jakości materiałów (niekiedy posiadają nawet szwajcarskie części), jednak w ich wnętrzu kryją się słabsze mechanizmy. Stąd rozróżnienie falsyfikatu i oryginalnego zegarka na rękę jest możliwe jedynie wtedy, gdy ma się odpowiednią wiedzę. Laik nie odróżni falsyfikatu od oryginału, jednak zegarmistrz po rozebraniu modelu dostrzeże, że ma do czynienia z nieoryginalnym produktem.
Komentarze do artykułu: Zegarek na rękę – oryginalny czy podrobiony?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy