Z jednej strony może być pożądanym gadżetem przez Twoją pociechę, a z drugiej zapewnić Ci spokój ducha, kiedy wyślesz dziecko na spacer z czworonogiem czy pozwolisz  mu na samodzielne powroty ze szkoły do domu? Sprawdź jego cechy szczególne i funkcje, na których ci szczególnie zależy, by wybrać zegarek z lokalizatorem dziecka, który będzie dla ciebie elementem efektywnej kontroli rodzicielskiej.

Czym różni się zegarek elektroniczny od smartwatcha z lokalizacją?

Smartwatch dla dziecka z GPS pozwala na szybkie lokalizowanie pociechy, kiedy tylko przyjdzie taka ci ochota i potrzeba. Zwykle możesz zainstalować na swoim telefonie komórkowym aplikację dedykowaną do obsługi smartwatcha. 

Smartwatch przypomina tradycyjny zegarek naręczny, z elektroniczną tarczą, ale jednocześnie jest on znacznie bardziej funkcjonalny. Sprzęt wyposażony w GPS pozwala na dokładne lokalizowanie dziecka na mapie w aplikacji, a ponadto może dawać ci możliwość lokalizowania pociechy nawet poza otwartymi przestrzeniami, w zamkniętych budynkach – dzięki wykorzystaniu sygnału Wi-Fi oraz GSM, tak jak zegarek smartwatch dla dzieci Calmean. Lokalizacja GPS w smartwatchach oparta jest na takich samych zasadach, jak lokalizacja GPS dla kota czy psa w nadajnikach przypinanych do obroży. 

Czy można ustawić strefy bezpieczne?

Sprawdź przy zakupie smartwatcha, czy możesz ustalić sobie na bazie lokalizacji GPS tzw. strefy bezpieczeństwa, w jakich dziecko będzie mogło się poruszać w danym czasie. Może to być na przykład strefa wokół domu, plac zabaw i szkoła oraz boiska przyszkolne. Jeśli dziecko wyjdzie poza ustaloną strefę, na twój telefon lub w ramach aplikacji przyjdzie alert o tym fakcie, dzięki czemu będziesz mógł szybko zareagować. 

Opcja dzwonienia i odbierania połączeń głosowych

Bardzo ważną funkcjonalnością nowoczesnych smartwatchy dla dzieci jest wyposażenie ich w opcję wykonywania i odbierania połączeń głosowych. Smartwatch możesz w takim przypadku wykorzystywać w zastępstwie telefonu komórkowego. Pamiętaj jednak, że wówczas urządzenie to musi mieć kartę SIM – sprawdź, czy producent dołącza ją do swojego urządzenia, czy musisz ją kupić oddzielnie.

Połączenia głosowe odbierane są przez dziecko w prosty sposób, po przyciśnięciu przycisku na smartwatchu lub ekranu dotykowego. Możesz najczęściej ustalić, z jakich numerów dziecko będzie mogło odbierać połączenia i do kogo dzwonić. Dodatkową opcją może być przesyłanie wiadomości tekstowych, w podobny sposób jak SMS-ów.

Nasłuch w otoczeniu dziecka

Jeśli kupujesz zegarek z lokalizatorem, który ma funkcję dzwonienia, na ogół skorzystasz też za jego pośrednictwem z opcji nasłuchu w otoczeniu dziecka. Inicjujesz go dyskretnie, także pociecha nie wie, że słuchasz. Przydaje się to głównie wtedy, gdy zostawiasz dziecko z nową nianią i chcesz wiedzieć, jak się do niego zwraca oraz czy się nim należycie opiekuje. 

Wbudowana funkcja SOS

Jeden przycisk umieszczony na smartfonie pozwoli dziecku na wezwanie pomocy rodzica w krytycznych sytuacjach, np. jeśli ulegnie urazowi podczas zabawy na placu zabaw czy na boisku szkolnym. 

Takie systemowe podejście do wyboru zegarka z lokalizatorem dla dzieci pozwoli na racjonalny zakup urządzenia, które spełni twoje oczekiwania.