Jeżeli jednak wykluczyliśmy różnego rodzaju kwestie, a laptop nadal nie działa, pojawia się dość poważny problem. Nie warto jednak od razu decydować się na zakup nowego sprzętu. Zepsuty laptop można naprawić, a przynajmniej warto spróbować. Jak należy postąpić w przypadku uszkodzenia laptopa? Tego dowiecie się z dalszej części naszego tekstu.

Co zrobić, kiedy laptop nie chce się włączyć? 

Bardzo często spotykaną awarią jest to, że laptop nie chce się uruchomić. Nawet, jeżeli próbuje się włączyć, to pojawia się czarny ekran. Wiele osób wtedy decyduje się od razu na zakup nowego sprzętu, a to wcale nie musi to być konieczne. Pamiętajmy jednak, że możliwości samodzielnej naprawy laptopów mamy bardzo ograniczone. Dlatego też, w przypadku jakiejkolwiek awarii, warto zdecydować się na naprawę naszego sprzętu i skorzystanie z pomocy osób wykwalifikowanych w tego typu działaniach. Jednak kluczowe jest to, by wybrać solidny i doświadczony serwis, który bez problemu poradzi sobie z awarią.

Popularne usterki laptopów

Bardzo często właściciele laptopów zgłaszają się do serwisu z zepsutym ekranem w ich urządzeniu. Jednak tak naprawdę ciężko ocenić, czy laptop nie uruchamia się ze względów technicznych, czy tak naprawdę zepsuł się sam ekran. Jeżeli jednak słyszymy głos, który jest rozpoznawalny jako uruchamianie systemu, szum wentylatorów, kontrolki w naszej klawiaturze się podświetlają, możemy podejrzewać, że tak naprawdę ekran jest podstawową awarią naszego laptopa. W tym celu warto spróbować podłączyć urządzenie do monitora zewnętrznego i ocenić problem. Może się okazać, że doszło do uszkodzenia matrycy. Jednak problem może mieć inne podłoże - niekiedy wystarczy przeinstalować sterowniki karty graficznej. Innym podłożem tej awarii może być uszkodzenie taśmy. Z pewnością jednak nie warto działać na własną rękę – najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu udanie się do serwisu.

Podobnie, kiedy laptop przestaje działać i zauważymy, że przyczyną może być uszkodzony zasilacz, bardzo wiele osób rozpoczyna naprawę na własną rękę. Niestety tego typu działanie może tylko pogorszyć sprawę. Jeżeli korzystamy z laptopa stacjonarnie, a nagle postanowimy zmienić miejsce pracy, laptop pracuje na baterii. W przypadku jej wyczerpania i podłączenia laptopa do zasilacza, działanie ładowarki powinniśmy sprawdzić poprzez obserwowanie diody LED na zasilaczu. W ten sposób ocenimy, czy nasza ładowarkę jest aktywna. Jeżeli dioda LED się nie świeci, przyczyną może okazać się uszkodzony zasilacz. W przypadku innego koloru, niż zielony, może on oznaczać usterkę. Jednak nie każdy zasilacz posiada taką diodę. Wtedy też konieczne będzie sprawdzenie zasilacza poprzez użycie multimetru. Nie oznacza to wcale, że musimy radzić sobie z tym sami. Niekiedy wystarczy krótka, a jednocześnie dokładna diagnoza w serwisie laptopów, a problem zostanie zdiagnozowany natychmiast i istnieje duże prawdopodobieństwo, że równie szybko uda się go rozwiązać.

Wspomnieliśmy o problemie z zasilaczem, ale bardzo często awarie dotyczą baterii. Uszkodzona bateria nie daje się naładować i w konsekwencji nasz laptop również nie działa. Jeżeli uda się wyjąć baterię z naszego laptopa, spróbujmy nacisnąć przycisk zasilania i przytrzymać go przez kilka sekund. Po tej czynności baterię należy włożyć z powrotem i spróbować uruchomić laptop ponownie. Jeżeli te działania nie przynoszą rezultatu i laptop się nie włącza, bateria będzie całkowicie rozładowana. Wtedy wystarczy użyć zasilacza, a problem powinien się rozwiązać. Niekiedy jednak może dojść do całkowitego uszkodzenia baterii, ale tego problemu nie rozwiążemy już samodzielnie. Wtedy też powinniśmy skorzystać z pomocy serwisantów. 

Bardzo często awarię laptopa jest problem z jego uruchomieniem, który dotyczy bardziej złożonych kwestii. Niekiedy upadek czy niewłaściwy transport urządzenia mogą doprowadzić do uszkodzenia dysku twardego lub pamięci RAM. W takim wypadku również należy skorzystać z pomocy fachowców, gdyż dostęp do podzespołów wymaga zdjęcia całej obudowy. Nie warto działać na własną rękę, gdyż może doprowadzić to do jeszcze większych awarii.

 

Podsumowanie

Samodzielne działania w przypadku uszkodzenia laptopa mogą przynieść nie tylko niezadowalające efekty, ale również doprowadzić do większych uszkodzeń.  Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu, który cieszy się dużym zainteresowaniem oraz pozytywnymi opiniami zadowolonych klientów. Jeżeli zdecydujemy się na tego typu czynności, będziemy mieli pewność, że działania podjęte w sprawie naprawy naszego laptopa, przyniosą zadowalające efekty.