1 sierpnia przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 17.00 władze miasta i powiatu złożą kwiaty przed pomnikiem Harcerzy, Żołnierzy Szarych Szeregów i Armii Krajowej na cmentarzu komunalnym. O godz. 18.00 zostanie odprawiona msza święta w kościele św. Mateusza

O godz. 17.00 rozlegną się syreny dla upamiętnienia godziny "W". Jednocześnie będzie to trening systemu alarmowego na terenie województwa łódzkiego. Nastąpi uruchomienie syren alarmowych emitujących ciągły dźwięk trwający 1 minutę.

- Emitowany sygnał dźwiękowy prosimy traktować jako trening sprawdzający działania systemu ostrzegania i alarmowania ludności, zachować spokój i nie podejmować żadnych dodatkowych działań - wyjaśnia Aneta Klimek, rzeczniczka prezydenta.

Powstańcy przez 63 dni prowadzili z wojskami niemieckimi osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.
Powstanie Warszawskie to wielki zryw wolności i akt woli Polaków, który nie pozwoli wymazać się z kart historii Europy ani z ludzkiej pamięci. Za nieznajomość historii płaci się prędzej, czy później, wielką cenę, upadku gospodarczego, niewoli i krwi. W takich chwilach wracamy do słów marszałka Józefa Piłsudskiego, który z pełnym przekonaniem mówił, że „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium”. Niech jego słowa będą dla nas wszystkich przesłaniem i drogowskazem w tych trudnych czasach.
Bohaterstwo powstańców i heroizm ludności cywilnej zasługują na wieczną pamięć.