Akcja rozpaczała się o godz. 6.00 w środę (27 kwietnia), a zakończyła o 22.00. W tym czasie na terenie podległym Komendzie Powiatowej Policji w Pabianicach, stróże prawa zatrzymali aż 89 kierowców do kontroli. Rekordzista, 46-letni mieszkaniec Bełchatowa, w obszarze zabudowanym pędził 119 km/h i za przekroczenie prędkości o 50 km/h policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.

W tym dniu funkcjonariusze nałożyli: 74 mandaty karne, zastosowali 8 pouczeń i skierowali do sądu 2 wnioski o ukaranie.

- Celem akcji „Prędkość” było przede wszystkim egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości – zapewnia w raporcie podkom. Ilona Sidorko. - Oprócz pomiaru prędkości, policjanci sprawdzali czy kierujący są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Akcja miała również charakter prewencyjny. Policjanci przypominali kierowcom, że prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Policyjne statystyki pokazują, że nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym, dlatego mundurowi tłumaczyli jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – dostosowaną do panujących warunków, tj. m.in. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.