Oszuści postanowili wykorzystać fakt, że węgiel stał się towarem deficytowym i żerują na osobach poszukujących opału na zimę. Ofertę sprzedaży węgla i pelletu w atrakcyjnej cenie, w dodatku "od ręki", umieścili w internecie. Niestety. Znalazły się osoby, które skusiły się na korzystne warunku kupna opału i wpłaciły zaliczkę na podany przez naciągaczy numer konta. Po przelaniu pieniędzy kontakt ze sprzedającym urwał się.

Co w takim przypadku radzi policja?

Oszuści modyfikują swoje metody i musimy zachować czujność przy dokonywaniu transakcji internetowych. Oprócz opisanego sposobu wyłudzacze mogą podsyłać fałszywe linki do płatności lub tworzyć fałszywe strony łudząco przypominające strony spółek górniczych.

Aby uniknąć oszustwa warto stosować się do kilku zasad:

kierujmy się rozwagą i zawsze zasadą ograniczonego zaufania;

korzystajmy tylko ze sprawdzonych portali sprzedażowych;

uważajmy na super oferty, mocno zaniżone lub wręcz niewiarygodnie niskie ceny – powinny wzbudzić naszą czujność;

otrzymując ofertę e-mailem, nie klikajmy w linki – mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie lub przekierować nas na fałszywą stronę banku

- Pamiętajmy też, że bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni zależy od nas samych. Nie pomogą żadne zabezpieczenia systemowe jeśli sami nie zachowamy należytej ostrożności i zdrowego rozsądku – przypominają policjanci.