9 marca, około godziny 10.00 na telefon stacjonarny seniora zadzwonił obcy mężczyzna. Przedstawił się jako funkcjonariusz tutejszej komendy.

Poinformował 80-latka, że policja jest w trakcie rozpracowywania sprawy dotyczącej oszustw. Pabianiczanin uwierzył w tę historię i dał się namówić do wypłacenia gotówki z konta bankowego.

- Początkowo wypłacił 2.000 złotych, jednakże oszust polecił mu wyciągnąć więcej gotówki. Senior ponownie udał się do banku, skąd pobrał wszystkie oszczędności z konta – relacjonuje sierż. szt. Agnieszka Jachimek.

Następnie 80-latek przekazał pieniądze w ustalonym wcześniej miejscu nieznajomemu mężczyźnie. Dopiero po fakcie zorientował się, że padł ofiarą oszustwa. Sprawę zgłosił prawdziwym policjantom po kilku dniach.

Apelom policji i mediów nie ma końca.

Oszuści wykorzystują zaufanie do instytucji państwowych, podając się za ich pracowników lub funkcjonariuszy. Dlatego stosujmy w codziennym życiu zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również do tych pukających do naszych drzwi. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, upewnijmy się, że dana osoba jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. W przypadku, kiedy ktoś dzwoni na nasz numer, podaje się na przykład za policjanta i wypytuje o pieniądze lub kosztowności zakończmy rozmowę i zadzwońmy na numer 112.

UWAGA!

-policjanci NIGDY nie przyjmują gotówki!

-policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź innych wartościowych przedmiotów, aby złapać przestępców!

-policjanci NIGDY nie przekazują telefonicznie informacji o prowadzonych przez siebie czynnościach.