Ujawniamy ile kosztuje sama woda
Za 62 dni kąpieli, zmywania i prania rachunek wyniósł 420 zł. Wystawiła go Pabianicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, ale ani złotówka nie trafiła do kasy spółdzielni. 239,78 zł z tego poszło na konto Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Za co płacimy?
 
- 48 proc. opłaty za ścieki pobiera Grupowa Oczyszczalnia Ścieków – wylicza wiceprezes Joanna Fuks. - Każdy kto płaci rachunek za wodę, płaci też za jej podgrzanie. Ale trzeba pamiętać, że płaci też podatki. To około 13 proc.
 
181,02 zł wpłynęło z tej zbiorowej kwoty na konto Zakładu Energetyki Cieplnej. 
 
- 33-34 proc. tej kwoty to węgiel potrzebny do podgrzania wody i transport węgla z kopalni do Pabianic – wylicza prezes Florian Wlaźlak. - Kolejna składowa rachunku to roczna opłata uprawniająca nas do emisji CO2 do atmosfery. W tym roku to około 1,1 miliona złotych.
 
 
Ile (tak naprawdę) płacisz za mieszkanie
Za 42-metrowe mieszkanie na Bugaju w bloku PSM co miesiąc lokator płaci 214,81 zł czynszu. 
 
- Te wartości są różne, bo wysokość opłat za używanie lokalu mieszkalnego zależna jest od wielkości podatku od nieruchomości dot. gruntu. Jest on różny i zależy od lokalizacji nieruchomości – tłumaczy Maciej Przybylski, prezes Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - W centrum jest najwyższy (0,08 zł za m kw.), a na dalekim Bugaju czy Piaskach niższy (0,01 zł za m kw.).
 
Ale płacimy też podatki za tereny zielone wokół nieruchomości. W centrum te enklawy zieleni i parkingi są dość małe, a na Bugaju mieszkańcy mają dużo terenu wokół bloków. Opłata za wieczyste użytkowanie gruntów dotycząca lokali mieszkalnych waha się od 0,04 zł do 0,24 zł za m kw.
 
- Więcej na lokal płacą mieszkańcy wieżowców, bo uiszczają opłatę za windę – zauważa prezes. - Z tego powodu też płacą zazwyczaj więcej za zużycie energii elektrycznej w częściach wspólnych.
Indywidualne są nawet stawki za energię elektryczną i wahają się od 0,05 do 0,29 zł za m kw.
 
- Od 6 lat PSM nie podniosła opłat za mieszkanie. Rosną tylko opłaty zewnętrzne, czyli za prąd, ogrzewanie, wodę, podgrzanie wody, podatki.
 
Pieniądze za ogrzewanie mieszkania wpłacamy na inne konto.
 
szczegółowe rozliczenie rachunków za wodę, ogrzewanie i czynsz znajdziesz w papierowym wydaniu Życia Pabianic