Pierwsi już przyjechali. To grupa taneczna z Meksyku. Ogółem przyjedzie ok. 150 osób. Będą to również zespoły z Bułgarii, Ukrainy, Indii, RPA i Czech. Wielu z przyjezdnych przenocuje u rodzin. To przede wszystkim rodzice dzieci i młodzieży tańczącej w „Bychlewiance”.

- Moje dziecko, gdy wyjeżdżało na podobne festiwale, było zawsze bardzo dobrze przyjmowane przez tamtejsze rodziny. My też zrobimy wszystko, aby naszym gościom było tutaj miło – mówi BeataJabłońska.

Państwo Jabłońscy przyjmą dwie osoby z Czech. Przygotowali dla nich osobne pokoje. Oprócz wyżywienia zapewnią im również inne atrakcje.

- Na pewno pojedziemy do Manufaktury do Łodzi. Jeśli będzie czas, to pokażemy im okolicę. Wierzę, że znajdziemy wspólny język – dodaje EwaJabłońska, która tańczy w „Bychlewiance”.

Przyjechała już grupa z Meksyku. Goszczą u rodzin 2 tygodnie. Cztery osoby przyjęli państwo Jończykowie.

- Zrobiliśmy listę zakupów, która nieźle się wydłużyła. W domu też ciaśniej, ale za to ile się dzieje – mówi KarolinaJończyk z "Bychlewianki".

- Mieliśmy okazję już poznać tę grupę na podobnej imprezie w Rumunii. Mówimy po angielsku i dogadujemy się świetnie – dodaje OlaJończyk, tańczy w Bychlewiance.

Koszt pobytu przyjezdnych jest po stronie rodzin, które ich przyjmują.

Grupa z RPA będzie spała w Hotelu Włókniarz. Tutaj też będą mieli zagwarantowane wyżywienie. Opłaca to Urząd Miejski w Pabianicach. Grupa z Bułgarii będzie spała w Ośrodku Opiekuńczo-Wychowawczym przy ul. Sejmowej. To największy zespół, który liczyć będzie 40 osób. Ich pobyt sponsoruje Starostwo Powiatowe. Gminny Ośrodek Kultury w Lutomiersku organizuje pobyt zespołu z Ukrainy.

Grupy będą pod opieką wolontariuszy. Jest ich kilkunastu. Przeszli odpowiednie szkolenie. Wspierają organizatorów w działaniach porządkowych i organizacyjnych.

Wszystkie grupy będziemy mogli podziwiać podczas występów. Pokażą się m.in. na Lewitynie, czy na terenie ośrodka Domu Ludowego w Bychlewie. Tam stanie m.in. wesołe miasteczko. Będą organizowane pikniki i inne wydarzenia. Zespoły grają muzykę na żywo. Oprócz gości zagranicznych wystąpią grupy z powiatu pabianickiego. Zobaczymy występy wszystkich grup wiekowych Zespołu Pieśni i Tańca „Bychlewianka”. Tańczą w nim obecnie 102 osoby. Wystąpią też: Grabiczanie (gmina Grabice), Zespół Folklorystyczny „Szycha” z Lutomierska, orkiestry strażackie z Górki Pabianickiej i z Lutomierska.

- To nie będzie konkurs. Będzie to zorganizowane w formie przeglądów. Tu występują najlepsi, musieliby więc wszyscy wygrać – twierdzi RadosławKierzek z biura festiwalu.

Poza występami będą też korowody przez miasto. Zaplanowano je na 7 i 8 lipca. Koncerty będą od 7 do 11 lipca. Każdy mieszkaniec powiatu będzie mógł wziąć udział w warsztatach z podstaw tańców ludowych. Będą bezpłatne. Odbędą się 11 lipca.

Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Na Zielono”. Współorganizatorami są: gmina Pabianice, powiat pabianicki, gmina Lutomiersk. Gospodarzem jest Zespół Pieśni i Tańca „Bychlewianka”. Stowarzyszenie uzyskało dotację z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Wydarzenie otrzymało rekomendację od IOV WORLD. Jest to organizacja zrzeszająca zespoły tańca i folklorystyczne na całym świecie.

Będzie to pierwsze w powiecie pabianickim wydarzenie związane z kulturą ludową o randze międzynarodowej.