W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. Naszym policjantom 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej pomaga przy sprawdzaniu osób objętych kwarantanną na terenie powiatu pabianickiego.

- Wspierają nas tylko w tym zakresie – potwierdza asp. Ilona Sidorko, oficer prasowy pabianickiej policji.

Patrole mają codziennie listę osób i adresów, pod które muszą się udać, aby nawiązać kontakt z odizolowaną osobą. Dziś (środa) do sprawdzenia mają 338 osób.

- Podczas patrolu policjant dzwoni do osoby przebywającej w kwarantannie, pyta o stan zdrowia, o doraźne potrzeby — mówi kpt. Wojciech Ścieszko z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. — Rola nas – żołnierzy WOT – polega na pomocy policjantom, odnotowywaniu potrzeb i oczekiwań osób przebywających w kwarantannie, tudzież w nawigowaniu w terenie, aby sprawnie dotrzeć pod wskazany adres.

Wszystkie kontrole są realizowane się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego żołnierzy i policjantów z osobą objętą kwarantanną.

Oczywiście nasza policja od samego początku wyposażona jest w potrzebne środki ochronne – maseczki, kombinezony, rękawiczki – by w razie potrzeby ich użyć w codziennej pracy.

Od blisko tygodnia w WOT funkcjonuje punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800-100-102 każda osoba samotna, starsza, czy źle znosząca izolację lub odczuwająca stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa – może otrzymać fachową pomoc psychologiczną.