W tym roku to będzie 16. kwesta. Przy 8 bramach cmentarnych, w godz. 9.00-16.00, spotkamy wolontariuszy z puszkami. Kwestować będą prezydent, starosta, radni miejscy i powiatowi, nauczyciele, lekarze, dziennikarze, seniorzy i wolontariusze „Agrafki”, członkowie PCK i podopieczni WTZ. 

– Tak, jak było to już w ubiegłym roku, podczas kwesty nie będzie nowych folderów z odrestaurowanymi pomnikami, które wolontariusze rozdawali dotychczas wrzucającym datki do puszek – informuje Krzysztof Hile, rzecznik organizatora kwesty. – Jednak nowy folder jest. Został przygotowany w formie elektronicznej, a będzie go można pobrać z facebookowego profilu Stowarzyszenia Zjednoczenie Pabianickie i samodzielnie wydrukować.

Z dotychczasowych zbiórek na pabianickich cmentarzach uskładało się 300 tysięcy 260 zł. Za te pieniądze odnowiono 35 nagrobków. W ubiegłym roku podczas 15., jednodniowej kwesty zebrano 19.959 zł.

- Ta kwota pozwoliła na odnowienie dwóch zabytkowych nagrobków - mówi Krzysztof Hile. - Na cmentarzu ewangelickim pracom konserwatorskim poddano nagrobek rodziny Prodühl, a na cmentarzu katolickim nagrobek Floriana Fijałkowskiego - powstańca styczniowego.

Konserwacją pomników zajmie się (jak zawsze) Anna Połomka, konserwatorka kamienia z Łodzi.

Nagrobek rodziny Prodühl powstał ok. XIX wieku. Wykonano go z białego marmuru. Litery są ołowiane, a podstawa z szarego piaskowca.

- Został oczyszczony metodami chemicznymi i doczyszczony mechanicznie. Naprawy murarskiej wymagał fundament, trzeba go też było zabezpieczyć przed wilgocią, a całość powierzchni pomnika została poddana hydrofobizacji. Na nowo osadzony jest metalowy krzyż – opowiada Anna Połomka.

Nagrobek Floriana Fijałkowskiego, znajdujący się na cmentarzu katolickim, powstał ok. 1918 r. To stalowy krzyż z elementami kutymi, na którym rozpięto figurę Chrystusa. Podstawa zrobiona jest z piaskowca.

Tak jak w przypadku pomnika z cmentarza ewangelickiego trzeba było go oczyścić, zabezpieczyć krzyż przed korozją i pomalować farbą grafitową.

- Trzeba było też uzupełnić ubytki, odtworzyć brakującą rękę i zabezpieczyć całą figurę przed działaniem warunków atmosferycznych – dodaje konserwatorka. - Na koniec czekała praca przy oczyszczeniu podstawy z piaskowca metodami chemicznymi i hydrofobizacja podstawy preparatem krzemoorganicznym.

- Wszystkie prace konserwatorskie przy obiektach rozpoczynają się po dokonaniu formalności z zarządcami cmentarza oraz wojewódzkim konserwatorem zabytków – dodaje Hile.

Na cmentarzu ewangelickim odnowiono 18 i na cmentarzu katolickim 17 pomników. Przy wyborach mogił do renowacji konserwatorka i członkowie Stowarzyszenia starają się sprawiedliwie dzielić zabytki na obu cmentarzach.

Pierwsza kwesta została zorganizowana przez Stowarzyszenie Zjednoczenie Pabianickie w 2007 roku. Do tej pory podczas 15 kwest i zbiórki internetowej (była przerwa związana z pandemią) zebrano 300.260 zł 28 gr.

Akcję renowacji pomników można również wesprzeć, wpłacając datek na konto Stowarzyszenie Zjednoczenie Pabianickie o nr: 38 1090 1304 0000 0001 5476 5624 z dopiskiem „Wpłata na renowację pomników na cmentarzu w Pabianicach”.

Wykaz odnowionych nagrobków