W Pabianicach będą kręcone ujęcia do filmu historycznego, kręconego przez TVP. „Pogrom 1905. Miłość ​i hańba” w reżyserii Michała Rogalskiego będzie przedstawiać historię Polski i Polaków pod rosyjskimi zaborami. Filmowcy będą tu gościli na początku września. Choć dla mieszkańców to pewnego rodzaju atrakcja, muszą liczyć się również z utrudnieniami.

Ekipa pracować będzie od 6 do 16 września. W czasie przygotowań do zdjęć mogą występować trudności związane z parkowaniem. Między innymi na ul. Kościelnej ustawiono już znak zakazu zatrzymywania się, obowiązujący w tych dniach.

W harmonogramie przewidziano tylko dwa dni zdjęciowe, podczas których może obowiązywać zakaz wjazdu w ulice w zasięgu planu filmowego oraz ograniczenia w przemieszczaniu się.

Mowa tu o obrębie ulic: Kościelnej, Bóźnicznej, Szewskiej, Poprzecznej, Sobieskiego, nawet do Piotra Skargi.

- Mieszkańcy będą informowani wcześniej o tych utrudnieniach, będzie to również odpowiednio oznakowane – wyjaśnia Andrzej Barański, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Pabianicach. - Będzie trochę zamieszania, ale to również promocja dla miasta.

Zobacz też: Maciej Musiał i inni znani aktorzy w Pabianicach. Ekipa filmowa kręciła na naszym cmentarzu 

O filmie:

Reżyserem nowej produkcji TVP jest Michał Rogalski („Ciotka Hitlera”, „Czas honoru”, „Wojenne dziewczyny”, „Stulecie Winnych”). Autorkami scenariusza na podstawie powieści Wacława Holewińskiego „Pogrom 1905” są Katarzyna Tybinka („Wataha”) oraz Anna Gabryś. Autorem zdjęć jest Maciej Lisiecki („Ciotka Hitlera’’, „Wojenne dziewczyny”, „Psy 3. W imię zasad”), za scenografię odpowiada Joanna Macha („Wenecja”, „Pakt”), a za kostiumy – Wanda Kowalska i Paweł Grabarczyk („Wołyń”, „Cudak”, „Wojenne dziewczyny”).

W rolach głównych występują: Sonia Mietielica („Stulecie Winnych”), Monika Krzywkowska („Odwróceni. Ojcowie i córki”, „39 i pół tygodnia”) oraz Piotr Nerlewski („Wojenne dziewczyny”, „Za marzenia”).

Zdjęcia do filmu „Pogrom 1905. Miłość i hańba” realizowane są w Łodzi, Poznaniu, Sosnowcu, Modlinie, Pabianicach, Radomiu oraz w Warszawie i jej okolicach. Premiera planowana jest w drugiej połowie 2022 roku.

Zobacz też: Filmowe Pabianice. Co już tu kręcili?