- Rozpoczynamy akcję sadzenia drzew. Mogą zgłaszać się do nas osoby prywatne, szkoły, instytucje. W dwa lata chcemy posadzić 100.000 drzew w Łódzkiem – obiecuje marszałek Witold Stępień.

Nasze województwo powstało w 1919 roku. Za dwa lata świętujemy 100-lecie.

- To pomysł na zielone płuca województwa. Chcemy, by powietrze było czystsze, żeby nie było smogu, mniej dwutlenku węgla, żeby otaczało nas przyjazne środowisko. Łódzkie ma cały czas zbyt małą powierzchnię zadrzewienia i chcielibyśmy to zmienić – mówi marszałek.
 
W ramach programu zaplanowano zakup drzew i krzewów. Statystycznie drzewko będzie mógł posadzić 1 na 25 mieszkańców województwa.

- Będziemy sadzić drzewa szlachetne - jak lipa oraz drzewka owocowe przy domach – tłumaczy.

Na 95-lecie województwa też sadziliśmy drzewa. Wtedy powstał las w Dłutowie.

W akcję sadzenia drzew Pabianice wpisują się od kilku lat.

- Najpierw sadziliśmy drzewka na skwerku przy Grobelnej, by w ten sposób pusty trawnik zamienił się w park. Teraz ten skwer w naturalny, zielony sposób łączy Bulwary z Parkiem Słowackiego – tłumaczy prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Ten projekt powstał pod nadzorem Agnieszki Pietrowskiej, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim.

- Rok temu sadziliśmy drzewka i krzewy na skwerku przy Kościuszki. W tym roku planujemy akcję jesienią. Nie chcemy, żeby to były jakiekolwiek drzewka. Ważne dla nas jest też, by nie uczulały i nie utrudniały życia alergikom – tłumaczy prezydent.

Do drzew, których alergik powinien unikać, zaliczamy: jesion z kwiatami męskimi, sosnę, dąb, wiąz, klon jesionolistny z kwiatami męskimi, olchę, brzozę i klon z kwiatami męskimi.

O tym, gdzie będziemy sadzić drzewka jesienią, dowiemy się pod koniec wakacji.

- Miejsce i rodzaj drzew wybierze naczelnik Pietrowska – informuje prezydent.