Według danych Biblioteki Narodowej, wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie u młodych mężczyzn w wieku 25–39 lat. Coraz większą rolę w sposobie pozyskiwania informacji o książkach odgrywa Internet i serwisy społecznościowe.

Deklarujemy, że czytamy wyraźnie więcej niż w poprzednich latach – poza rokiem 2020 wskaźnik ten przez niemal całą dekadę utrzymywał się na niższym poziomie. Ten wzrost jest szczególnie dobrze widoczny, jeśli weźmie się pod uwagę wyniki pomiarów wykonanych przez Bibliotekę Narodową w latach 2021 i 2022.

Jak jest w Pabianicach?

Również w naszych miejskich bibliotekach przybyło czytelników.

- Należy jednak podkreślić, że dane dotyczące tego tematu sprzed kilku lat nie są do końca miarodajne z powodu pandemii, ale nasze wskaźniki są wyższe od tych sprzed pandemii – mówi Marzena Litman, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach. - Odrobiliśmy zatem straty i naprawdę jesteśmy zadowoleni z liczby czytelników. Mamy ich już ponad dziesięć tysięcy.

Wygląda na to, że wyszliśmy z długiego kryzysu czytelnictwa w okresie pandemii.

Przybywa czytelników i książek
Na koniec roku 2023 Miejska Biblioteka Publiczna w Pabianicach miała 156.066 książek, 3.647 zbiorów specjalnych (w tym aż 2.732 to audiobooki) oraz 28 czasopism. Łącznie stan wszystkich zbiorów na koniec ubiegłego roku to 159.741.

W 2023 r. na realizację swoich zadań biblioteka otrzymała 130.000 zł. To o 42.000 zł więcej niż w roku 2022. Przełożyło się to na większe zakupy. Na nowe książki wydano o 3.726,15 zł niż w poprzednich latach. A cała kwota przeznaczona na uzupełnienie zbiorów to 50.920 zł.

Wskaźnik zakupu nowości wydawniczych na 100 mieszkańców Pabianic wyniósł 3,00 wol. (w 2022 r. 2,79 wol.).

Nie tylko czytamy, ale słuchamy...

Kolejny rok biblioteka w Pabianicach zapewniała czytelnikom bezpłatny dostęp do Legimi, największej w Polsce wypożyczalni ebooków. Na koniec 2023 r. biblioteka miała do wydania 30 kodów dostępu (styczeń – czerwiec 61 kodów, lipiec – wrzesień 25 kodów, od września dodatkowych 5 kodów). W 2023 r. z kodów skorzystało 151 użytkowników. Wypożyczono 5.808 ebooków i 1.590 audiobooków (liczba otwarć: 2.338 ebooków i 1.129 audiobooków).
Jest coraz nowocześniej. Od 2023 roku czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej Sowa MOBI, która umożliwia korzystanie z katalogu oraz konta za pomocą smartfonu. Dzięki temu mają możliwości: zamawiania, rezerwowania, wypożyczania i przedłużania terminu udostępnionych do wypożyczania zbiorów bibliotecznych. Mają też wgląd w historię swoich wypożyczeń i stan rozliczeń z biblioteką. Aplikacja oferuje szybszy niż dotychczas dostęp do numeru i kodu karty czytelnika, który można pokazać w bibliotece. Z uwagi na to biblioteka zakupiła 5 czytników kodów kreskowych, które odczytują kody zarówno z wydruków, jak i ekranów urządzeń elektronicznych, tj. z telefonu, smartfonu, tabletu, z monitora komputera czytelnika. Koszt czytników to 3.500 zł.

Nowe na miejsce starych, zniszczonych

W 2023 r. w dwóch pabianickich bibliotekach – filii nr 4 i 5 odbyły się spisy księgozbiorów. Wszystkie biblioteki wycofywały z obiegu książki zniszczone lub zaczytane, w sumie 4.864 egzemplarzy. To niestety naturalny wynik korzystania z księgozbiorów. W 2023 r. naszych pięć miejskich bibliotek odwiedziło ogółem 117.021 osób. To o 10.114 odwiedzin więcej niż w 2022 r. Na koniec 2023 r. biblioteki zarejestrowały 10.038 nowych czytelników, w tym w punkcie bibliotecznym w DPS 20 osób.

Wśród czytelników 2.530 uczy się, 4.512 pracuje, a pozostali (emeryci, renciści) to 2.996 osób.

Wpływ na poprawę czytelniczych wskaźników mają niewątpliwie różnego rodzaju działania biblioteki promujące książki i czytelnictwo. Wiele z takich imprez już na stałe wpisało się w kalendarz biblioteki.

- Organizowaliśmy liczne wystawy książek, głośne czytanie oraz imprezy czytelnicze dla dzieci i młodzieży, konkursy, warsztaty, spotkania z baśnią, zajęcia w czasie ferii zimowych i wakacji, spotkania z książką dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, Dyskusyjne Kluby Książki, spotkania autorskie, Kluby Podróżnika – wylicza dyrektorka Marzena Litman.

Wszystkie pięć bibliotek miejskich zapewnia także swoim czytelnikom darmowy dostęp do zbiorów, wydarzeń, pomieszczeń czytelń z dostępem do komputerów z Internetem i urządzeniami wielofunkcyjnymi na 29 stanowiskach komputerowych, tabletach, czytnikach Kindla przez 36 godzin w tygodniu. Zapewniano również możliwość darmowego pobierania zasobów Academiki na bieżąco uzupełnianej przez Bibliotekę Narodową. W porozumieniu z firmą Amazon bibliotekę dla dzieci i młodzieży doposażono w najnowocześniejszy sprzęt elektroniczny, m.in. czytniki Kindle, tablety, matę i gry elektroniczne, robota oraz zestaw publikacji.

Nowości górą

Jak zapewnia dyrektorka biblioteki, od kilku lat niezmienne lektury pabianiczan to nowości wydawnicze.

 - Niestety trzeba na nie trochę poczekać – dodaje Marzena Litman. - Nowości jest coraz więcej, bo rynek wydawniczy po pandemii już się odrodził.

Czytamy też „pod chmurką”, korzystając z biblioteczek w Lewitynie i Parku Słowackiego. Powstały one z inicjatywy prezydenta Grzegorza Mackiewicza i radnej Małgorzaty Grabarz.

- Wspólnie uzgodniliśmy, że będziemy doposażać te biblioteczki w książki wycofane z naszych bibliotek – dodaje dyrektorka. - Co tydzień dokładamy do nich książki dla dzieci i dla dorosłych. Dotychczas od dnia otwarcia umieściliśmy tam 270 książek.

     W tych biblioteczkach mieszkańcy mogą również zostawiać swoje

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Lorentowicza w Pabianicach to pięć miejskich wypożyczalni, w tym: Biblioteka Główna dla czytelników dorosłych, tzw. Dział Gromadzenia, Opracowywania i Udostępniania przy św. Jana 10 oraz cztery jej filie (Filia nr 2 przy ul. Łaskiej 46/48, Filia nr 4 przy ul. 20 Stycznia 14, Filia nr 5 Biblioteka dla dzieci i młodzieży przy ul. św. Jana 10, Filia nr 6 przy ul. Jana Pawła II nr 68).
W bibliotekach publicznych Pabianic zatrudnionych jest łącznie 21 osób na 21 etatach, w tym 18 pracowników działalności podstawowej (z dyrektorem i instruktorami ds. bibliotek w mieście i powiecie), 2 pracowników administracji i księgowości oraz 1 pracownik obsługi porządkowej.