Dzisiaj w południe przed Urzędem Skarbowym samorządowcy z Platformy Obywatelskiej i Lewicy Pabianice oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, zachęcali do oddawania 1,5 procenta z podatku na organizacje pozarządowe z naszego regionu.
Do tej pory był to 1 procent. W tym roku możemy przekazać 1,5 procenta z podatku.

- Poprawkę dotyczącą procentu podatku udało się przeprowadzić w Sejmie mimo poprawce PiS-u, która utrzymawała wysokość odpisu w wysokości jednego procenta - poinformował Krzysztof Rąkowski , przewodniczący Rady Miejskiej.

Dzięki temu wszyscy, którzy płacą podatki, rozliczając się z urzędem skarbowym mogą teraz przekazać 1,5 procenta na wybrane organizacje.

Do przekazywania 1,5 procentu na organizacje działające na terenie powiatu pabianickiego namawiał starosta Krzysztof Habura.

- W powiecie pabianickim jest 30 organizacji pożytku publicznego, które pomagają, dbają o mieszkańców powiatu i rozwiązują ich problemy. Osoba, która odpisuje nic nie traci, ale jeśli tego nie zrobi, pieniądze te trafią do skarbu państwa – wyjaśniał starosta.

Organizacje Pożytku Publicznego to stowarzyszenia lub fundacje działające non profit. Pozyskiwane przez nie pieniądze przeznaczane są wyłącznie na realizację ich celów statutowych. Pomagają podopiecznym zmagającymi się z ciężkimi chorobami, wspierają środowisko naturalne, chronią i dbają o zwierzęta lub angażują się w projekty kulturalne czy sportowe.

-Zachęcam mieszkańców do przekazywania 1,5 procenta pabianickim organizacjom pożytku publicznego – mówiła Aleksandra Stasiak wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej.

Żeby przekazać pieniądze do wybranej przez nas organizacji, stowarzyszenia, klubu sportowego czy np. do ochotniczej straży pożarnej, trzeba wypełniając PIT wpisać właściwy numer KRS.

O to wsparcie w imieniu organizacji pożytku publicznego apelowała radna Dorota Pędziwiatr, przewodniczącą Forum Organizacji Pozarządowych w Pabianicach.

Obiecała pomóc w wypełnieniu PiT-u i wyborze organizacji pożytku publicznego z powiatu pabianickiego lub miasta .