- Gdy o tym usłyszałam to nawet chciałam się zapisać. Wszystko jednak wydało mi się trudne do wykonania, a do tego okazało się, że nie wykonam badań w Pabianicach. Zrezygnowałam – mówi pani Joanna.

- Nic o tym programie nie słyszałam. Dopiero teraz się dowiedziałam, więc zorientuję się – dodaje pani Anna z Bugaju.

Mimo, że pakiet badań jest zupełnie bezpłatny, zainteresowanie jest niewielkie.

- Nie wiem dlaczego tak jest. Badania są rozszerzone, to nie tylko morfologia i mocz – mówi Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wśród badań na które możemy zostać skierowani przez „system” są m.in.: stężenie cholesterolu, stężenie glukozy we krwi, poziom kreatyniny, badania moczu i kału, poziom kwasu moczowego we krwi. Dla mężczyzn przewidziane jest również badanie w kierunku raka prostaty. Ponadto, gdy stawimy się w laboratorium zmierzą nam ciśnienie, zmierzą nas i zważą, obliczą nas wskaźnik BMI i ocenią rytm naszego serca.

Pacjent sam zleca sobie badania profilatyczne. Nie jest potrzebne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Zgłosić się możemy przez infolinię, a także sami wypełniając ankietę w internecie. „System”, w zależności od naszych odpowiedzi, sam przydzieli nam badania, które powinniśmy wykonać.

Ankieta dla osób poniżej 65. roku ma siedem modułów. Dotyczą one np. stylu życia, palenia papierosów, zachorowań na raka w naszej rodzinie, czy znamion na ciele.

- Ankieta pozwala wygenerować skierowanie, ale też pozwala nam uświadomić sobie, czy jesteeśmy obarczeni jakimś ryzykiem, na przykład zachorowania na raka piersi – wyjaśnia Anna Leder. - Badania mogą być wskazówką do dalszej diagnostyki lub podjęcia leczenia. Wyniki należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Może je zrobić każda osoba, która ukończyła 40. rok życia. Osoby powyżej 65 lat będą miały do wypełnienia krótszą ankietę.

- Nie ma znaczenia czy robimy badania cześciej, czy jesteśmy pod opieką jakiegoś specjalisty. Co do zasady wykonanie badań przysługuje wszystkim. Dostajemy skierowanie na badania i na nie idziemy. System nas kieruje – tłumczy rzeczniczka łódzkiego NFZ.

W województwie łódzkim jest prawie 100 placówek, które biorą udział w programie. Niestety, z Pabianic, nie zgłosił się żaden ośrodek zdrowia. W projekcie nie bierze udziału również Pabianickie Centrum Medyczne. Dlaczego?

- Brak kadry lekarskiej do zrealizowania tego zadania. Priorytetem jest bieżące działanie, a udział w projektach jest czymś dodatkowym. Wchodzimy w nie tylko wtedy, jak mamy możliwości – wyjaśnia Adam Marczak, dyrektor do spraw administracyjno-technicznych w Pabianickim Centrum Medycznym.

Dzięki temu, że nie ma rejonizacji, pabianiczanie mogą wykonać badania w laboratoriach w innych miastach. Najbliżej mamy do Lutomierska. Tam badania wykonywane są w Laboratorium Alab przy ul. Kościuszki 15. Możemy również skorzystać z punktów w pobliskiej Łodzi.

- Sami o tym decydujemy – dodaje Anna Leder. - Zachęcamy do udziału w tym programie. Mnie na przykład ankieta skierowała na badania, na których jeszcze nigdy nie byłam.

Ankietę wypełnisz logując się na swoim koncie pacjenta. Znajduje się w zakładce „profilaktyka”.