Na trop willi wpadł operator z Pabianic - Witold Szulc.

- W Pabianicach kręcono wiele scen tego serialu. Pasjonaci filmu próbują odnaleźć wszystkie miejsca w Polsce. Podobno ta willa jest w Pabianicach lub okolicy. Szukamy jej - mówi Witek.

O pomoc poprosiliśmy znanego scenografa, Bogdana Solle:

- Niestety, nie uczestniczyłem w realizacji Czterech pancernych. Ta willa eklektyczna z lat międzywojennych przypomina tę przy ulicy Kilińskiego, lecz tam nie ma miejsca na czołg, chyba że od strony ogrodu? Ze zdjęć wynika, że była w fakturze ceglanej. Ale nie znam innej willi w Pabianicach w takim stylu. Na starym mieście jest coś podobnego, willa Westerskich przy ulicy Piotra Skargi (także o fakturze ceglanej, niestety wejścia są inne, chociaż architektura podobna) - wyjaśnił redakcji pan Bogdan. - Zdjęcia do "Pancernych" kręcono podobno w okolicach starej cegielni na starym mieście, być może willa jest w tych okolicach, chociaż dość dobrze znam miasto. Coś mi świta, że nieco dalej, w okolicach Sereczyna, był w miarę okazały budynek zamożnych ludzi...

Na pewno zdjęcia kręcono na ulicy Myśliwskiej. Tam, gdzie dziś stoi supermarket Intermarche, były doły - miejsce skąd pobierano piach i glinę do cegielni Mlodzieniaszek. Obok znajdował się plac manewrowy LOK-u, gdzie w nocy urządzono plan zdjęciowy. Były czołgi, motocykliści.

- Pamiętam chyba Magneto na motorze, straszny hałas pracujących silników. To było w nocy, gdy z rodzicami poszłam zobaczyć, jak kręcą film na Młodzieniaszku - opowiada 46-latka z Ossowskiego. - Pamiętam, że staliśmy na dawnym boisku (dziś są tutaj bloki między Ossowskiego a Dolną), a ulicą Myśliwską jechał czołg (chyba Rudy 102).

Polsat w sobotę rozpoczął emisję pierwszych odcinków filmu. TVP1 w niedzielę wyemitowała 13. odcinek. Czterej pancerni i pies znów są na topie.

Szukamy wspomnień i zdjęć z okresu, gdy w Pabianicach kręcono sceny tego filmu.

Kiedyś piękna willa stała w folwarku Młodzieniaszek - wejście od ulicy Ossowskiego. Ale została rozebrana przez mieszkańców folwarku (były tam maleńkie mieszkania). Resztę zburzono 6-10 lat temu. Dziś jest tam pusty plac. Resztę folwarku (róg Ossowskiego i Myśliwskiej) zajmują dziś LOK i żeglarze ZHP.

 czterejpancerni.pl/galeria.htm

 

www.klubpancernych.pl/forum2/index.php

W niedzielę po południu dostaliśmy wiadomość od Witka Szulca: "Willa już nie istnieje. Znajdowala sie w Łodzi przy ulicy Pabianickiej naprzeciw zajezdni tramwajowej Chocianowice. Ze względu na budowe w tym rejonie wielkiego kompleksu pt. "Port Lódź" i przebudowy ul. Pabianickiej "historia" została zburzona kilka lat temu (chyba 2001r). Jedyne foty jakie posiadam to z filmu VABANK 1, to własnie ta willa zagrala tam dom Kramera. Oczywiście jest bardziej odnowiona, nie widać już cegiel tylko jest otynkowana..."