Powstał plan przebudowy serca pabianickiej starówki. Rewitalizacja wyceniona została na 5 milionów złotych. Choć w planie są ławeczki, trawniki, ruchoma scena, źródełko i toalety, już wiadomo, że prace rozpoczną się od zburzenie pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe. Następnie zostanie położona na większości placu kostka granitowa, która została zdjęta z remontowanej ulicy Zamkowej. A później, gdy będą pieniądze w kasie miasta, przyjdzie czas na kolejne prace.

Dziś pochylamy się nad nową koncepcją rewitalizacji Starego Rynku, która powstawała od jesieni. A my pabianiczanie mamy zaledwie kilka dni (do niedzieli 20 lutego), żeby wypowiedzieć się o tak istotnej zmianie centrum Starego Miasta. Przecież podjęte teraz decyzje zostaną z nami na kolejne dziesięciolecia.

To za mało czasu - uznali członkowie Platformy Obywatelskiej i skierowali pismo do prezydenta Grzegorza Mackiewicza. Platforma uważa, że skoro są ferie zimowe, to należy się spodziewać, że wielu pabianiczan wyjechało z miasta. I zapewne nie sprawdzają codziennie na lokalnych portalach co dzieje się w ich rodzinnym mieście. Platforma Obywatelska przekonuje, że właśnie z powodu ferii trzeba dać pabianiczanom dwa tygodnie na rzetelne zaopiniowanie projektu.

Padają z ratusza zarzuty, że brakuje już czasu na tak długie konsultacje. Urząd Miejski chce jak najszybciej ogłosić przetarg na wykonanie projektu, następnie wystąpić o pozwolenia na budowę i szybciutko rozpocząć prace na Starym Rynku. Obawiają się jednak, że będą długo czekać na pozwolenia choćby ze Starostwa Powiatowego.

- Jeżeli konsultacje dla mieszkańców przeciągną się do dwóch tygodni, co może spowodować ewentualne opóźnienia, to mogę zadeklarować, że gdy tylko wpłynie dokumentacja do naszych wydziałów, od razu nią się zajmiemy – mówi Krzysztof Habura, starosta pabianicki.

Teraz mamy ostatnią szansę, żeby wypowiedzieć się jak ma wyglądać centrum Starego Miasta. Podejmujemy decyzję czy chcemy betonowego placu czy porośniętego kwiatami i krzewami zielonego azylu. Azylu sąsiadującego z ulicami gęsto zabudowanymi ponad stuletnimi kamienicami.

Nasze opinie zgłaszamy na platformie e-pabianice – tutaj https://e-pabianice.pl/challenges/17/created_at