Można powiedzieć, że to historyczny moment. Pierwszy przetarg na sprzedaż działki przy Szpitalnej 2 odbył się w listopadzie 2013 r. Przez lata każda kolejna próba sprzedaży kończyła się fiaskiem. Aż do dziś. Właśnie rozstrzygnięty został przetarg na sprzedaż nieruchomości. Przystąpił jeden oferent –  spółka Nieruchomości Prim z siedzibą w Radomsku.W październiku 2014 roku działka sprzedawana była po raz czwarty za kwotę 3.800.000 zł. Na początku tego roku miasto zeszło do kwoty 300.000 mniejszej. Teraz nowy nabywca wylicytował ją za 2 mln 828 tys. zł.

Przypomnijmy, w 2007 roku Zarząd Województwa zdecydował o likwidacji szpitala dermatologicznego przy ul. Szpitalnej 2. Powód? Miejsce to nie spełnia norm europejskich, a przebudowanie starych obiektów zbyt dużo by kosztowało. Miasto kupiło nieruchomość od wojewody w 2008 roku za 3.767.300 zł. Pomysłów na zagospodarowanie tej działki było już kilka. Pierwotnym było utworzenie tam zakładu opiekuńczo-leczniczego, hospicjum i mieszkań rotacyjnych. Prezydent Zbigniew Dychto chciał tam też umieścić niepełnosprawnych z ulicy Moniuszki. Kolejne pomysły to m.in. hotel, noclegownia dla bezdomnych czy mieszkania z programu MdM. Ostatnim, z połowy tamtego roku, była zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, tak, by działkę sprzedać na centrum handlowe. Niestety, zgody nie wyraził Wojewódzki Konserwator Zabytków, który stwierdził, że niszczejący budynek to… dobro kultury współczesnej.

Co tu teraz powstanie?

- W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego teren przeznaczony jest pod usługi, zieleń i budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne - tłumaczy Aneta Klimek, rzecznik Urzedu Miejskiego w Pabianicach.

Działka o powierzchni 18.300 m kw. zabudowana jest  budynkami dawnego szpitala o łącznej powierzchni 4451,26 m kw. Na terenie znajdują się dwa garaże (w najmie) i zieleń.

- W ciągu 21 dni od rozstrzygnięcia przetargu zostanie wyznaczony termin podpisania aktu notarialnego - dodaje Klimek.