Rajd zorganizowano z okazji obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Jego trasa liczyła około 11 km. Rowerowa wycieczka wyruszyła o godzinie 10.00 sprzed hali MOSiR-u w kierunku ul. Lutomierskiej. Miejsce nie było przypadkowe. 26 września, po godzinie 19.00 nieopodal zajezdni MZK zginął 52-letni pieszy. Mężczyzna szedł skrajem jezdni. Było ciemno. Nie miał na sobie elementów odblaskowych. Potrąciła go kia ceed, za kierownicą której siedział 24-latek. Kierowca był trzeźwy. 

Po rajdzie, około godziny 11.00 obok hotelu Włókniarz odbyła się druga część obchodów. Stowarzyszenie Rowerowe Pabianice wraz z pabianickimi strażakami i policjantami przeprowadzili akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Świeć przykładem – bądź widoczny”. Rozdawali niechronionym uczestnikom ruchu – pieszym i rowerzystom – elementy odblaskowe oraz lampki rowerowe. Ku przestrodze rozstawiono na trawniku czerwony parawan do zabezpieczania miejsc wypadku.

Niedzielna akcja miała za zadanie nie tylko upamiętnić ofiary wypadków, których wciąż jest zdecydowanie za dużo. Miała skłonić wszystkich uczestników ruchu do refleksji.

- Nie wiedziałam o akcji, więc gdy zobaczyłam go, zamarłam – mówi przejeżdżająca w pobliżu samochodem pabianiczanka. - Rzeczywiście, zadziałało to na wyobraźnię. Automatycznie zwolniłam, choć jechałam przepisowo.

- Chcemy zwrócić uwagę na to, co dzieje się na naszych drogach – mówi Robert Manios, współorganizator akcji. - Dla wielu osób wypadki to tylko statystyki. Dla innych to tragiczne sytuacje, utrata bliskich osób.

W 2021 roku w naszym powiecie doszło do 55 wypadków, w którym śmierć poniosły 4 osoby, a 57 zostało rannych. Od stycznia do września tego roku było 49 wypadków, w których obrażenia odniosło 47 osób, a zmarło 8. Niestety, mimo zaostrzonych kar, jest więcej kierowców na podwójnym gazie. Do września ujawniono ich aż 217. W 2021 roku 124.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków drogowych obchodzony jest od 2005 roku z inicjatywy ONZ. Przypada każdego roku w trzecią niedzielę listopada. W Pabianicach po raz pierwszy obchodzony był w 2019 roku.