Od 12 marca w szkołach obowiązywała nauka zdalna. W znacznej mierze nauczanie dzieci spadło na barki rodziców, szczególnie jeśli chodzi o maluchy. Dotyczyło to zarówno przedszkolaków, jak i uczniów klas 1-3. Po trzech miesiącach dość siedzenia przed komputerem, wypełniania setek kart pracy, robienia im zdjęć i odsyłania e-mailem, mieli już wszyscy. Do dzisiaj rodzice, nauczyciele i uczniowie nie wiedzieli co wydarzy się we wrześniu. Niepewność spowodowała, że napisali petycję do Ministra Edukacji Narodowej w tej sprawie. Dziś już wiadomo, że wraz z nowym rokiem szkolnym ławki w klasach wypełnią się uczniami, na przerwach będzie gwar na korytarzach, a w pokoju nauczycielskim nauczyciele gotowi do nauczania.

- Od początku września dzieci i młodzież wracają do szkoły. Na początku października studenci wracają na uczelnie – zapowiedział Mateusz Morawiecki, premier. - To pewna decyzja.

Tymczasem w piątek przy obostrzeniach sanitarnych odbędą się zakończenia roku szkolnego. W Szkole Podstawowej nr 3 w Pabianicach świadectwa odbiorą uczniowie klas trzecich i ósmych. Zostali wytypowani w pierwszej kolejności. Kolejne klasy mają wyznaczone dni w przyszłym tygodniu. Świadectwa odbierają indywidualnie.

Nie wszystkie szkoły zdecydowały się na spotkania z wychowawcami. W niektórych zakończenie roku szkolnego odbywa się online.

W Przedszkolu Miejskim nr 13 grupy spotykają się na stołówce. Krzesła są rozstawione w odległości 1,5-2 metrów. Rodzice przychodzą w maseczkach. Przed wejściem jest mierzona temperatura i trzeba zdezynfekować ręce.

- Nie mogłam sobie wyobrazić, że nie spotkam się z dziećmi na koniec roku. Tak bardzo mi ich brakowało przez te trzy miesiące, a do tego to ostatnia grupa, więc idą już do szkoły – mówi Dorota Lauer – Tomecka, wychowawczyni grupy „Stokrotki” w PM 13.

Do rąk dzieci trafiły książki i pamiątkowy album ze zdjęciami z czteroletniego pobytu w przedszkolu. Były też wyróżnienia za naukę zdalną. Dostali je Karina i Dawid.

Miejskie zakończenie roku szkolnego odbędzie się w piątek o godz. 13.00 w Szkole Podstawowej nr 16. Będą na nim najlepsi uczniowie z wszystkich pabianickich szkół podstawowych, którzy odbiorą nagrody z rąk prezydenta Pabianic. Zaproszono również dyrektorów szkół i przedszkoli. Ci, którym kończy się kadencja z powodu epidemii koronawirusa mają ją przedłużoną o kolejny rok. Odbiorą nominację. Zrezygnowano z występów artystycznych.