Nie obędzie się bez atrakcji. Na pola w Tereninie (okolice Terenina 3) wytoczona zostanie potężna 2 – tonowa armata. Mundurowi w liczbie około 40 będą szkolili wojskowe plutony armii niemieckiej i rosyjskiej. A wszystko zgodnie z regulaminem obowiązującym w 1914 roku.

W Piątek o godz 18.00 weekendowe wydarzenie rozpocznie się otwarciem garnizonu. W sobotę manewry i szkolenia wojskowe rozpoczną się już od godz. 8.00 i potrwają do 21.00 z przerwami na posiłki. W niedzielę będą miały miejsce kolejne inscenizacje w godzinach od 9.00 do 12.00. 

Członkowie stowarzyszeń „Huzar Studio Historyczne”, „Ochotnicza Kampania Wielkopolska” przyjadą do nas z Poznania.

Historyczne prelekcje poprowadzi Mikołaj Klorek, historyk wojskowości, związany z wielkopolskim światem naukowym i muzealnym. Jako nauczyciel historii, autor artykułów, opracowań i wystaw muzealnych, skupia się na dziejach Wojska Polskiego, z naciskiem na barwę i broń. Pan Mikołaj ma doświadczenie jako konsultant muzealny i filmowy do spraw militariów, co zapewni historyczną dokładności festiwalu.

Pomysłodawczynią i organizatorką całego przedsięwzięcia jest Ewelina Cander, sołtyska Terenina. Weekendowe manewry będą jedynie ćwiczeniami przed czerwcowym Festiwalem Historycznym. Wtedy do Terenina zjadą czołgi, motocykli i zabytkowe pojazdy wojskowe. Festiwal ma już patronat i wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal ma charakter historyczny i jak zapowiada organizatorka, będzie wydarzeniem cyklicznym. Przypomnieniem bitwy łódzkiej z 1914 roku.

Zapraszam do obserwowania fanpage’u https://www.facebook.com/festiwalhistorycznyterenin