W województwie łódzkim może być 128 takich osób. Obecnie świadczenie honorowe pobiera w Łódzkiem 175 stulatków. Wśród osób, które skończyły już 100 lat przeważają kobiety – jest ich 152, mężczyzn natomiast 23.

Kobieta w najbardziej zaawansowanym wieku, która pobiera takie świadczenie pochodzi z Pabianic i ma 106 lat i 9 miesięcy, natomiast najstarszy mężczyzna pochodzi z Łodzi, ma 104 lata i 2 miesiące.

- Na dodatkową gratyfikację za wiek, czyli świadczenie honorowe mogą liczyć seniorzy po ukończeniu 100 lat   – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. - Wysokość świadczenia honorowego zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Dla osób, które kończą ten wiek w różnych latach, kwota bazowa będzie więc inna, ponieważ co roku ulega zmianie i obowiązuje od 1 marca do końca lutego następnego roku.

Wysokość przyznanego świadczenia honorowego nie jest waloryzowana i nie ulega zmianie. Jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości. Świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu wraz z dotychczasową pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym senior kończy sto lat.