Pawelana to nazwa zrewitalizowanej hali elektrowni, która ponad 120 lat temu stanowiła część włókienniczego imperium spółki Krusche i Ender. Odnosi się też do jednej z dawnych fabryk działającej u zbiegu ul. Zamkowej i Lipowej, w której obecnie funkcjonuje czterogwiazdkowy hotel. Salę koncertowo-balową nazwano tak dla uszanowania kontekstu historycznego, a także dla pozostawienia śladu po fabrycznej przeszłości Pabianic. Hala siłowni energetycznej, mimo technicznego przeznaczenia, stanowi dowód wielkiego kunsztu budowniczych z początku XX wieku. O nowej części Fabryka Wełny Hotel & SPA pisaliśmy TUTAJ.

Pawelana ruszy z pompą. Pierwszy koncert 15 kwietnia

Wydarzeniami, które zainaugurują otwarcie pabianickiej Pawelany będą dwa koncerty.

15 kwietnia zagra w niej orkiestra jazzowa Big Band Fabryka Wełny Pabianice.

Tworzą ją członkowie wielu znanych, polskich zespołów jazzowych i rozrywkowych. Są to artyści będący nauczycielami akademickimi, muzykami Filharmonii Łódzkiej, Teatru Wielkiego czy Teatru Muzycznego w Łodzi. Podczas koncertu zatytułowanego ,,Nowe otwarcie”, publiczność wysłucha autorskich utworów instrumentalnych i piosenek skomponowanych przez członków zespołu, zaaranżowanych na dużą orkiestrę jazzową. Band kontynuuje tradycje Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi, której długoletnim dyrektorem i dyrygentem był pabianiczanin Henryk Debich.

23 kwietnia na scenie Pawelany zagra Leszek Możdżer, wybitny pianista jazzowy i kompozytor.

Jego rozległa dyskografia obejmuje ponad sto albumów zrealizowanych jako własne projekty lub we współpracy z wybitnymi artystami. Nagrywa i koncertuje m.in. z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Tan Dunem i Patem Methenym. Możdżer komponuje również muzykę do filmu i teatru. Jest wielokrotnie nagrodzony w licznych konkursach i plebiscytach.

Bilety na koncert Leszka Możdżera (w przedsprzedaży) można kupić TUTAJ oraz w recepcji Hotelu Fabryka Wełny & SPA.