We wtorek, 1 grudnia minie dokładnie 10 lat, odkąd autobus linii „1” jeździ wydłużoną trasą. Wcześniej dojeżdżał tylko do przystanku przy ul. Sikorskiego.

– Wydłużenie linii "1" było odpowiedzią na postulaty pasażerów, którzy prosili o połączenie dworca PKP z ulicą Waltera-Jankego oraz o przynajmniej jedną linię autobusową na Młodzieniaszku. Bardzo

szybko okazało się, że zmiana trasy była strzałem w dziesiątkę – mówi Danuta Muszczak, kierownik Działu Eksploatacji MZK.

Linia „1” jest najstarszą w Pabianicach. 19 lipca 1972 roku autobus „ogórek” po raz pierwszy wiózł pabianiczan po mieście. Trasa łączyła dworzec kolejowy, osiedle Piaski, centrum i ulicę Partyzancką. Przez niemal 30 lat trasa się nie zmieniła.

W 1982 roku „jedynka” dojeżdżała już pod szpital.

Kiedy powstało osiedle Bugaj, skierowano na nie kilka linii autobusowych, ale „jedynka” wciąż kończyła trasę na ul. Sikorskiego.

Dopiero w 2005 roku, 1 grudnia autobus pojechał wydłużoną trasą na Bugaj. Po raz pierwszy miejski autobus zatrzymał się na Myśliwskiej i Piotra Skargi.

– Mieszkańcy Myśliwskiej chwalili sobie, że z domu mają blisko do autobusu, który wszędzie ich zawiezie. Dziś już nikt sobie nie wyobraża Bugaju bez „jedynki” – wspomina Małgorzata Duszyńska,

która sprzedaje bilety w kasie MZK na pętli przy ul. Waltera-Jankego.

10 lat temu autobusy linii "1" kursowały co 25-30 minut. Teraz przez większość dnia powszedniego jeżdżą częściej - co 20 minut. „Jedynka” to najpopularniejsza linia autobusowa. W dzień roboczy odjeżdża 46 razy. Na każdym „kółku” przez godzinę pokonuje prawie 19 km, zatrzymując się na 43 przystankach. W ciągu roku autobusy na linii "1" przejeżdżają ponad 289 tys. km, czyli ponad 7-krotnie okrążają kulę ziemską. Dwa lata temu Urząd Miejski policzył, że w dzień roboczy blisko 4.400 osób wsiada do „jedynki”, z czego około 1.700 podróżuje na wydłużonym na Bugaj odcinku trasy. To oznacza, że na jedno „kółko” przypada średnio ponad 95 pasażerów. Najwięcej osób wsiada do „jedynki” na przystanku przy SDH-u – nieco ponad 700 przez cały dzień roboczy.