Noc Muzeów w naszym mieście zapowiada się interesująco. Muzealnicy przygotowali program o tematyce żydowskiej w związku z przypadająca w maju rocznicą likwidacji getta żydowskiego.

Symchy Kellera (były przewodniczącegoy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi) wygłosi prelekcję zatytułowaną "Wszystko czego nie wiecie o judaizmie" oraz wraz z zespołem zagra i zaśpiewa dla tradycyjne utwory muzyki żydowskiej (godz. 21.30) poprzedzony rytuałem Hawdali - zakończenia szabatu.

Symcha Keller urodził się w Łodzi. Od 1988 do 2018 roku pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Jest członkiem Światowej Organizacji Chasydów z Aleksandrowa. Prowadzi liczne wykłady dla słuchaczy z Polski oraz zagranicy, głownie z dziedziny mistyki żydowskiej oraz historii Żydów polskich. Współpracuje z wieloma instytucjami m.in. Instytutem ShemOlam. Wraz z żoną Szoszaną założył Fundację Kellerow, zajmującą się szerzeniem idei tolerancji i dialogu między narodami oraz opieką nad historycznymi miejscami związanymi z kulturą żydowską.

Pomimo pełnionych obowiązków Symcha Keller jest nieprzerwanie obecny na scenie muzycznej. Na początku lat osiemdziesiątych był współzałożycielem i liderem legendarnej grupy Katharsis, współtworzył także Ośrodek Działań Twórczych – Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki m.in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka, Billa Clintona czy Vaclava Havla, a także na uroczystościach z okazji rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau, rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, oraz podczas dwóch pierwszych Festiwali Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Czterech Kultur we Włodawie, czy na Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha we Wrocławiu.